CiekawostkiJak utrzymać szare komórki w formie

Jak utrzymać szare komórki w formie

Aby utrzymać dobrą kondycję mózg, tak samo jak mięśnie potrzebuje systematycznych ćwiczeń. Zapraszamy na intensywną gimnastykę mózgu już od 3 marca w nowym sezonie "Pułapek umysłu" na National Geographic Channel.

Jak utrzymać szare komórki w formie
Źródło zdjęć: © National Geografic

24.02.2015 15:15

Chcecie się dowiedzieć, jak zarabiać więcej? A może jak lepiej sypiać? Albo jak w zaledwie minutę poprawić swoją pamięć? W najnowszym sezonie "Pułapek umysłu" pokażemy, jak poprawić kondycję mózgu, koncentrację i pamięć. Tym razem prowadzący program Jason Silva przez obiektywy ukrytych kamer pokaże zadziwiające eksperymenty, które ukażą prawdę o tym, jak prosto możemy oszukać nasze zmysły i mózg.

Premiera czwartego sezonu programu nominowanego do Nagrody Emmy(r) "Pułapki umysłu" już we wtorek, 3 marca, o godzinie 22:00. Wprawne oko naszej ukrytej kamery wychwyci wszystkie zabawne i zaskakujące wyniki interaktywnych eksperymentów, a my podamy realne wskazówki do wykorzystania w codziennym życiu. Ten sezon "Pułapek umysłu" może sprawić, że więcej zarobicie, zaczniecie lepiej sypiać i lepiej zapamiętywać, a nawet poprawicie swoje IQ.

Ludzki mózg jest fascynujący, a to, do czego jest zdolny zadziwia nas tym bardziej, im więcej o nim wiemy. W programie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie co kieruje nami podczas podejmowania codziennych decyzji. Zobaczycie między innymi, jak mózg postrzega pieniądze, jak usprawiedliwia zakup drogiego produktu. Sprawdzimy, czy na pewno drogi posiłek smakuje lepiej niż tani i dlaczego wielu z nas o czymś zapomina, przechodząc z pokoju do pokoju. Odkryjemy prawdziwe pułapki czekające na nasze mózgi, udowadniając jednocześnie jak złudne mogą być zmysły.

Gospodarzem cyklu ponownie będzie Jason Silva. Ten pasjonat zawiłości i złożoności ludzkiego umysłu przeprowadzi widzów przez meandry mózgu za pomocą serii nietypowych eksperymentów. Jason, poza pracą na planie "Pułapek umysłu", sam zajmuje się reżyserią. Tworzy m.in. cykl "Shots of Awe" - niekomercyjne mikrodokumenty pokazujące współzależną ewolucję człowieka i technologii. Jego ostatnia produkcja "Existential Bummer" stała się internetowym hitem. Do dziś obejrzały ją ponad 2 miliony osób.

Wśród premierowych odcinków Pułapek umysłu znajdą się:

Odc. 1. "Zdrowy rozsądek", 3 marca, godz. 22:00

Wiemy, kiedy należy przejść przez ulicę, co założyć do pracy, jak uniknąć oparzeń. Nasz mózg niemal bez przerwy ocenia każdą sytuację, która z pozoru wydaje się oczywista. Ta podstawowa umiejętność postrzegania świata w racjonalny sposób jest często przypisywana czemuś, co zwykliśmy nazywać zdrowym rozsądkiem. Iluzjonista Eric Leclerc pokaże, jak zwodnicze mogą okazać się rutyna i stereotypy. W dalszej części programu przetestujemy działanie siły ciężkości i naszego jej postrzegania - wystrzeliwując na wysokość czwartego piętra arbuza i jajko. Odwołamy się do tzw. "mądrości tłumu", prosząc 20 obserwatorów, by spróbowali oszacować, ile gumowych piłek znajduje się w gigantycznym słoju. Na koniec aktor komediowy Ben Bailey przeprowadzi uliczny quiz, by dowiedzieć się, jak rzeczywiście wśród przechodniów działa zdrowy rozsądek.

Odc. 2. "W prawo czy w lewo", 10 marca, godz. 22:00

W tym odcinku dokładnie zbadamy obie półkule mózgu, by odkryć, jak funkcjonują, co tak naprawdę kontrolują i czy rzeczywiście jedna z nich jest dominująca. Widzowie wezmą udział w serii gier i eksperymentów, by stwierdzić czy za teorią, że stoją naukowe fakty. Najpierw zajmiemy się iluzją krzywej wieży w Pizie, następnie rozwiążemy prosty quiz, dzięki któremu sprawdzimy, czy mimo sprawności jednej z rąk jesteśmy bardziej prawo czy też leworęczni. Zaprezentujemy domową zabawę, która przetestuje nasze logiczne myślenie i kreatywność i umiejętność rymowania. Prowadzący program Jason Silva, przy akompaniamencie muzyki na żywo, pokaże nam, jak prawa i lewa półkula potrafią krzyżować swoje działanie, zmuszając nas do przyjęcia dość nienaturalnych pozycji. Następnie wspólnie z ochotnikami spróbujemy wkomponować nielogiczne, jednosylabowe wyrazy do prostego zdania, a na koniec zademonstrujemy, jak trudno jest podać nazwy 20 zwierząt, gdy słowa przeczą widzianym obrazom.

Odc. 3. "Moralność", 17 marca, godz. 22:00

Każdego dnia nasz mózg przetwarza ogromne ilości danych, podejmując niezliczone decyzje. Stopień skomplikowania tego organu zadziwia. Zastanawialiście się, skąd w ogóle bierze się poczucie moralności? Dzięki serii stymulujących umysł gier i łamigłówek będziemy testować wytrzymałość naszego moralnego kręgosłupa i sprawdzimy jak zewnętrzne bodźce wpływają na nasz mózg. Weźmy pierwszą z nich, nazwaną "Wagonowym dylematem". Wyobraźmy sobie, że w stronę czworga ludzi zmierza rozpędzony pociąg. Można ich ocalić, pociągając za dźwignię i przekierowując lokomotywę na inny tor. Jest tylko jeden problem: na tym drugim, zapasowym torze również ktoś stoi. Czy pozwolimy, by pociąg uderzył w czworo ludzi, czy też pociągniemy dźwignię i poświęcimy tylko jedną? Moralność nie zawsze jest czarno- biała. Przetestujemy tę teorię w cyklu interaktywnych eksperymentów.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)