Trwa ładowanie...
08-06-2015 13:32

Jak walczyć z kurzajkami?

Jak walczyć z kurzajkami?Źródło: WP.PL
d3wb5c0
d3wb5c0

Wypryski skórne pojawiają się znienacka i zwykle są uznawane wyłącznie za problem estetyczny. Jednak mogą być wynikiem silnie zakaźnych chorób, takich jak brodawki wirusowe, powszechnie nazywane kurzajkami. Jak się ich pozbyć?

Kurzajka to inaczej brodawka wirusowa i jest jedną z najczęściej występujących zmian skórnych. Na ogół pojawia się na dłoniach i stopach, choć niewykluczone, że może być widoczna i w innych miejscach na całym ciele. Jest to niegroźna zmiana skórna, która jednak nieleczona będzie łatwo przenosić się na inne osoby z bezpośredniego otoczenia pacjenta.

Powodem powstawania kurzajek jest obecność w organizmie człowieka wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus), atakującego w sytuacjach znacznego osłabienia układu odpornościowego. Według statystyk, nawet 10 proc. ludzkości może być nosicielem tego wirusa i walczyć okresowo z kurzajkami.

Takimi zmianami skórnymi bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy kontakt z ręką czy nogą osoby mającej kurzajki, aby samemu również stać się nosicielem wirusa. Do zakażenia może dojść poprzez podanie ręki, korzystanie z tego samego ręcznika, noszenie pożyczonych butów, czy też korzystanie z pieniędzy, które wcześniej były w rękach nosiciela wirusa brodawczaka ludzkiego.

d3wb5c0

Usuwanie kurzajek

Na szczęście kurzajki łatwo można usunąć, choć należy liczyć się z ich nawrotami. Nie ma na nie skutecznego lekarstwa. Są leczone wyłącznie objawowo, w momencie, kiedy pojawią się na skórze.

Istnieje wiele metod usuwania brodawek wirusowych, a najpopularniejszą jest stosowanie leków zewnętrznych, które powodują złuszczanie się zainfekowanej skóry. Ten sposób na kurzajki można zastosować w warunkach domowych, bez konieczności udawania się do lekarza czy salonu kosmetycznego. Ważne jest, aby trafnie rozpoznać, czy zmiana skórna, którą zauważymy np. na ręce czy nodze, rzeczywiście jest kurzajką. Jeśli nie wywołuje dolegliwości bólowych, zbudowana jest ze stwardniałej, zwłókniałej skóry i występuje na stopach czy dłoniach, najprawdopodobniej jest to właśnie brodawka - kurzajka. Ma ona białą, szarą lub brązową barwę i postać twardego guzka z szorstką powierzchnią, przypominającą kalafior. W takim przypadku można zastosować domową metodę usuwania kurzajek, która najczęściej przynosi bardzo dobre rezultaty.

Ważne jest, aby środek na kurzajki był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i ze wskazówkami zamieszczonymi na etykiecie. Przed każdą aplikacją preparatu należy usunąć poprzednią warstwę zrogowaciałej skóry na brodawce przy użyciu pumeksu, a następnie odtłuścić powierzchnię zmiany. Po zakończonym zabiegu trzeba odciąć od kostki pumeksu fragment, który miał styczność z kurzajką. To zapobiegnie dalszego rozsiewania wirusów HPV podczas kolejnego usuwania powierzchownej warstwy kurzajki.

Skutecznym sposobem leczenia kurzajek jest krioterapia, czyli precyzyjne zamrażanie zmiany skórnej. Kurzajki usuwa się w gabinetach zabiegowych ośrodków medycznych, w salonach kosmetycznych lub samodzielnie w domu. W sprzedaży są już preparaty na kurzajki, np. Undofen- do zamrażania. Pozwalają one na przeprowadzenie domowej krioterapii oraz na całkowite usunięcie zmiany skórnej.

d3wb5c0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wb5c0