Trwa ładowanie...

Jak walczyć ze śmierdzącym potem?

Jak walczyć ze śmierdzącym potem?Źródło: Jupiterimages
d3eqejk
d3eqejk

Ważne spotkanie, rozmowa o pracę, pierwsza randka, czy wystąpienie publiczne - co łączy wszystkie te sytuacje? Stres, niepewność, wreszcie pot. Woda, sole, tłuszcze, kwas mlekowy, mocznik, węglowodany i związki mineralne, wszystko to wypływa z porów skórnych i gruczołów potowych, skutecznie niwecząc nawet najlepiej przygotowane wystąpienie. Jak temu zaradzić?

Nieestetyczny wygląd, przykry zapach, ubrania przylegające do powierzchni ciała - człowiek spocony nie pozostawia po sobie pozytywnego pierwszego, ani nawet drugiego, wrażenia. W żadnej sytuacji. Nadmierna potliwość to poważny problem dla wielu ludzi, szczególnie mężczyzn, bo choć samo zjawisko jest jak najbardziej naturalne - i co najważniejsze - potrzebne, to jednak społeczeństwo krytycznym okiem patrzy na plamy potu na koszuli.

Nadmiar wydzieliny gruczołu potowego może być nawet odbierany jako objaw mataczenia, czy nieczystych zamiarów, mimo że dana osoba jest całkowicie szczera. Ale niewątpliwie ma problem...

d3eqejk

[

]( #opinions )

Pot to narzędzie termoregulacji, biologiczny termostat, który pomaga ciału utrzymać odpowiednią temperaturę. Gdy jest za gorąco, pocimy się. Za odpowiednie działanie całego systemu odpowiada podwzgórze, nadzorujące homeostazę (utrzymanie stabilności systemu). Tym samym, pot wydziela się, gdy temperatura ciała wzrasta ponad optymalny poziom - za sprawą aktywności fizycznej lub warunków otoczenia. Ale pot to także efekt wzmożonego stresu. Problem w tym, że ludzie różnie reagują na stres - u niektórych wystarczy niewielkie pobudzenie układu nerwowego, by pot zrosił całe ciało, u innych owa tolerancja jest większa. W tym pierwszym przypadku można mówić o nadmiernej potliwości.

A jaki jest efekt tego zjawiska? Zawalone rozmowy o pracę, randki, czy ważne spotkania biznesowe. Zapraszamy do naszej galerii, gdzie przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak walczyć z potem, lub przynajmniej ograniczyć jego intensywność

d3eqejk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eqejk