Trwa ładowanie...

Jak wybrać wideorejestrator i jak go używać? Chroń swoje pieniądze

Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup wideorejestratora. Nagrania z kamery umieszczonej w samochodzie często stanowią dowód w sprawach o odszkodowanie lub niesłuszne oskarżenie o popełnienie wykroczenia. Na rynku jest wiele urządzeń, dlatego warto wiedzieć, jakimi kryteriami wyboru należy się kierować. Podpowiemy też, jakie są warunki uznania nagrania jako dowodu w sprawie.

Wideorejestrator zaoszczędzi nerwów i ochroni portfelWideorejestrator zaoszczędzi nerwów i ochroni portfelŹródło: Shutterstock
d1iv05a
d1iv05a

Choć każdemu z nas zależy na tym, żeby bezpiecznie dojechać do celu, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą zaistnieć na drodze. Kolizja, wypadek, zatrzymanie przez policję, próba wyłudzenia odszkodowania – to wszystko może przytrafić się każdemu, więc warto być przygotowanym, żeby nie stracić nerwów i pieniędzy. Z pomocą przychodzi wtedy wideorejestrator. Nagranie z urządzenia może stanowić dowód w sprawie, jeśli jest odpowiednio zabezpieczone i przekazane.

Jak wybrać wideorejestrator?

Przy zakupie wideorejestratora warto kierować się przede wszystkim kilkoma podstawowymi parametrami. Pierwszy z nich to rozdzielczość nagrywania – im wyższa, tym lepsza. Już w urządzeniach kosztujących ok. 300 zł możecie liczyć na rozdzielczość Full HD. Kolejna kwestia to kąt widzenia kamery. Od tego zależy szczegółowość nagrania. Warto zainwestować w sprzęt, który doskonale sprawdzi się również do nagrań w kiepskich warunkach oświetleniowych, zwłaszcza po zmroku.

Jakie funkcje dodatkowe sprawdzą się w codziennym użytkowaniu? Jeżeli już dojdzie do zdarzenia, to ważne jest zabezpieczenie nagrania i możliwość szybkiego odtworzenia. Dlatego kamera powinna mieć czujnik, który wykryje nienaturalne przeciążenie lub ruch pojazdu i zabezpieczy fragment obrazu przed nadpisaniem. Jeżeli chcecie szybko odtworzyć zapisane nagranie i np. pokazać je funkcjonariuszom policji, to warto pomyśleć o rejestratorze ze zintegrowanym ekranem lub możliwością połączenia ze smartfonem.

d1iv05a

Przydatny jest też moduł GPS, który zarejestruje prędkość pojazdu, czas hamowania i pozwoli dokładnie określić miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Niektóre kamery wykorzystują moduł GPS również do funkcji nawigacji i ostrzegania przed utrudnieniami na drodze. Kamerki zazwyczaj mają moduł komunikacji Bluetooth, ale warto zwrócić uwagę na obecność Wi-Fi, które jest szybsze i mniej podatne na zakłócenia.

Jak wykorzystać nagranie z wideorejestratora?

Załóżmy, że nagraliście np. niebezpieczne zachowanie innego kierowcy i chcecie wysłać je na policyjną skrzynkę mailową w ramach akcji "Stop agresji drogowej". Jakie są kryteria przyjęcia filmu? Nagranie nie może być w żaden sposób edytowane. W przypadku wysyłania nagrania mailem załącznik nie może przekraczać rozmiaru 20 MB. Jeśli jest większy, to można dostarczyć go osobiście na nośniku danych.

Plik powinien być zapisany w rozszerzeniu MPEG4 lub AVI. Zgłoszenie musi zawierać datę, godzinę i miejsce zdarzenia, dane pojazdu w przypadku braku możliwości identyfikacji na przesłanym filmie i wreszcie dane osoby zgłaszającej. W przypadku spraw sądowych nagranie najlepiej dostarczyć na oryginalnym nośniku, a więc np. na karcie pamięci.

Nagrań nie powinno się publikować w sieci, zwłaszcza jeśli można zidentyfikować osoby, które się na nich znajdują. Co prawda są już wyroki, które wskazują, że numer rejestracyjny pojazdu nie jest daną osobową i trzeba użyć nadzwyczajnych środków, żeby ustalić właściciela, ale lepiej nie kusić losu. W wielu krajach Unii Europejskiej numery rejestracyjne są uznawane za dane osobowe. Przed udaniem się na zagraniczną wycieczkę zapoznajcie się z lokalnymi przepisami, które regulują korzystanie z wideorejestratorów. Na przykład w Austrii można dostać mandat w wysokości 10 tys. euro, ponieważ jest ona traktowana jako monitoring miejsc publicznych, na który trzeba mieć zgodę. We Francji możecie mieć kamerkę, ale bez wyświetlacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iv05a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1iv05a