CiekawostkiJak wydobywać złoto

Jak wydobywać złoto

Chcesz zostać poszukiwaczem tego szlachetnego kruszcu

Jak wydobywać złoto

1 / 8

W jaki sposób wydobyć złoto?

Obraz

Płukanie

Płukanie to najpopularniejszy sposób dla hobbystów. To metoda wykorzystywana od wieków, przywołująca obrazy z czasów "gorączki złota" w Australii w pierwszej połowie XIX stulecia, czy w kanadyjskiej rzecze Klondike w 1897 roku. Chcąc szukać kruszcu tym sposobem należy zaopatrzyć się w specjalną misę, a następnie wejść do rzeki maksymalnie na wysokość 3/4 łydki.

Zadaniem misy jest oddzielenie drobinek złota od reszty elementów znajdujących się na dnie rzeki - żwiru, piasku i kamieni. Po zagarnięciu osadu z dna rzeki, należy energicznie wykonywać misą ruchy okrężne, dzięki czemu można w łatwy sposób wypłukać piasek oraz kamienie.

Po pewnym czasie na dnie misy powinien pozostać szlich - ciemny koncentrat ciężkich minerałów, spomiędzy którego mogą błyszczeć drobinki złota.

Więcej o wydobywaniu złota i poszukiwaczach przygód, pragnących znaleźć ukryty w ziemi skarb, możesz dowiedzieć się z programu "Gorączka złota", emitowanego na Discovery Channel, w każdy czwartek o godzinie 22:00

2 / 8

Płukanie

Obraz
© Discovery Channel

Dostępne w sklepach internetowych misy są wykonane z plastiku lub z metalu. Eksperci z programu "Gorączka złota" rekomendują misy plastikowe, choć wybór oczywiście zależy od preferencji użytkownika. Plastik jest lżejszy od metalu, a biorąc pod uwagę fakt, że w czasie płukania do misy trafiają spore ilości mułu, piasku i żwiru - misa może bardzo szybko i skutecznie obciążać nasze ramiona.

Przed rozpoczęciem poszukiwań należy pozbyć się tzw. "połysku" misy". Jest to środek antyadhezyjny, najczęściej olej, dodawany przez producenta, który przeszkadza w trakcie płukania. Wystarczy płyn do mycia naczyń, woda, trochę piasku i sporo tarcia, aby w łatwy i szybki sposób przygotować misę do poszukiwań.

Posługiwanie się misą przez kilka godzin jest jednak bardzo męczące, dlatego najlepiej za jej pomocą jedynie sprawdzić, czy w danym miejscu w ogóle złoto występuje, a w dalszej części pracy można posłużyć się tzw. "płuczką".

3 / 8

Płuczka

Obraz
© Discovery Channel

Płuczka - nazywana "korytkiem", to długa, metalowa, karbowana na dnie rura, która pozwala na efektywne zatrzymywanie drobinek złota znajdujących się w osadach z dna rzecznego. Płuczkę montuje się zgodnie z nurtem rzeki.

Osad wrzuca się bezpośrednio łopatą do korytka. Po wrzuceniu rurę należy przemywać stałym strumieniem wody (dobrym pomysłem jest zakup wcześniej pompy tłoczącej wodę).

4 / 8

Przesiewarka

Obraz
© Discovery Channel

Przesiewarka pozwala oddzielić złoto od żwiru, umieszczanego w maszynie się za pomocą spychacza. Woda pod dużym ciśnieniem transportuje wewnątrz urządzenia złotonośny urobek w głąb jej następnego elementu - kruszarki.

Na tym etapie większe głazy, które trafiają do maszyny zostają odrzucone na rampę, w tzw. rynnę. Niesiona przez wodę ziemia przepływa przez metalowe przegródki, które zatrzymują cięższe od wody grudki złota. Bardzo ważne jest, aby żwir do maszyny wsypywać w odpowiednim tempie. Inaczej w łatwy sposób można uszkodzić aparaturę.

Przesiewarka pozwala na odpowiednie przetrząśnięcie ziemi. Koszt takiej maszyny to przynajmniej 40 tys. dolarów.

5 / 8

Przesiewarka

Obraz
© Discovery Channel

Przegródki znajdujące się w rynnie także służą do wyłapywania złota. Jako, że ten drogocenny kruszec jest 19 razy cięższy od wody, osiada na dnie rynny, zaś lżejszy piasek jest wypłukiwany przez wodę. Jeżeli w rynnie znajduje się zbyt mało przegródek lub nie ma ich wcale, cały urobek popłynie razem z piaskiem i żwirem.

Przegródki powinny zatrzymać złoto o średnicy mniejszej od 1 cm. Warto często sprawdzać, czy przegródki nie zostają przysypane dużą ilością żwiru. W takim razie traci się bardzo dużo urobku. Woda bardzo szybko wypłukuje złoto, które nie osadza się w przegródkach. Boleśnie przekonali się o tym problemie górnicy z programu "Gorączka złota".

Kąt nachylenia przegródek musi być precyzyjnie odmierzony - jeżeli będzie zbyt mały, przegródki będą się zapychać, z kolei jeżeli zbyt duży - złoto nie będzie się osadzać.

6 / 8

Kruszarka

Obraz

W kruszarce urobek poddawany jest działaniu silnych wibracji i strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Bryłki mniejsze niż 2 cm wypadają przez sito i wpadają do tłoka rurowego, większe są wyłapywane przez tzw. pułapkę na samorodki.

W obracającym się tłoku rurowym, kawałki mniejsze niż 1 cm wypadają przez siatkę do komory. W tym miejscu górnicy szukają drobinek złota, które opadając zatrzymują się na siatce.

7 / 8

Płukarka

Obraz
© Discovery Channel

Żwir można również oddzielić od złota za pomocą płukarki. Jest to maszyna, kształtem przypominająca ruchomy stół. Płukarka drga w tempie 300 uderzeń na minutę, tworząc fale na wodzie wypłukujące piach w stronę wylotu. Cięższe drobiny złota opadają na dno i tworzą cienką warstwę na samej górze blatu. Płukarka to drogie i bardzo kapryśne urządzenie. Jeżeli nie ustawi się jej pod odpowiednim kątem, złoto nie zostanie oddzielone od żwiru, a cały wysiłek pójdzie na marne.

8 / 8

Rury zasysające

Obraz
© Discovery Channel

Akwenem najzasobniejszym w złoto jest prawdopodobnie Morze Beringa, do którego przez miliony lat rzeki spływające ze stromych szczytów Alaski przenosiły wielkie ilości tego kruszcu. Tamtejsi poszukiwacze wypływają w morze w pogłębiarkach, będących połączeniem katamaranu z morską koparką.

Niektórzy używają jednak mniej skomplikowanych metod - np. zanurzają się w lodowatej toni Morza Beringa i za pomocą rur zasysających, przypominających wielkie odkurzacze penetrują osady dna morskiego, w których znajduje się także złoto.

Więcej o wydobywaniu złota i poszukiwaczach przygód, pragnących znaleźć ukryty w ziemi skarb, możesz dowiedzieć się z programu "Gorączka złota", emitowanego na Discovery Channel, w każdy czwartek o godzinie 22:00

Komentarze (3)