Trwa ładowanie...
19-08-2015 12:22

Jak wygląda żydowskie wesele

Jak wygląda żydowskie weseleŹródło: East News
d1rtrqj
d1rtrqj

Zakochałeś się w żydówce i planujesz założyć z nią rodzinę? Jest kilka pytań, na które powinieneś sobie wcześniej odpowiedzieć.

Jak wygląda klasyczne żydowskie wesele? Kto może w nim uczestniczyć? I przede wszystkim, co trzeba zrobić żeby stać się żydem?

Okazuje się, że konwersja na judaizm, to sprawa wymagająca sporego zaangażowania i kilku miesięcy przygotowań uwieńczonych specjalnym egzaminem. Z kolei sama ceremonia zaślubin pod hupą (rodzaj baldachimu, pod którym małżonkowie ślubują sobie wierność i uczciwość), to bardzo podniosła uroczystość, w której mogą uczestniczyć wszyscy członkowie gminy żydowskiej. Czasami liczba gości wynosi kilka setek. Jest orientalnie i pięknie. Małżeństwo dla żydów to świętość, dlatego nazywane jest Kiduszin - uświęcenie.

d1rtrqj

"Ten, kto żyje bez żony, żyje bez radości, bez błogosławieństwa, bez dobra, bez Tory, bez opieki i bez pokoju" (Jewamot 62a).

Co się zaś tyczy nocy poślubnej, to judaizm w sferze seksualnej jest bardziej liberalny od katolicyzmu. Seks w związku żydowskim nie służy wyłącznie prokreacji, a ma obowiązek cementować rodzinę. Herman Wouk, uczony żydowski otwarcie wykłada, że nie po to Bóg dał nam taką możliwość, byśmy mieli sobie odmawiać. Są nawet tacy rabini, którzy nakazują spełniać małżeński obowiązek w każdy szabat.

Wszak "Kiedy mąż i żona łączą się ze sobą w świętości, towarzyszy im Szechina, Boska obecność" (Sota 17a).

d1rtrqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rtrqj