AlkoholeJak zaoszczędzić na sprowadzeniu auta z USA?

Jak zaoszczędzić na sprowadzeniu auta z USA?

Ewentualne oszczędności w głównej mierze zależą od standardu pojazdu - najkorzystniejsze jest sprowadzenie tzw. exclusive'ów, czyli aut produkowanych tylko na rynek amerykański. Można także rozważyć kupno samochodu, który w Polsce postrzegany jest jako taki o wysokim standardzie, natomiast w USA - jako przeciętny.

Jak zaoszczędzić na sprowadzeniu auta z USA?
Źródło zdjęć: © 123RF

30.11.2015 | aktual.: 14.12.2015 10:18

Trzeba pamiętać, że na koszt sprowadzenia samochodu z Ameryki składa się nie tylko jego cena (która będzie zapewne niższa niż na polskim rynku), ale też dodatkowe opłaty, które trzeba uwzględnić w kalkulacjach, czyli:

1. Podatek stanowy

Wynosi on od 7 do 9% wartości samochodu.

2. Opłatę za transport morski

Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 dolarów. Sposobem na jego obniżenie jest import auta wspólnie z innymi firmami lub osobami. Można też skorzystać z usług kantorów internetowych - nie dość, że znacznie taniej wymienimy tam walutę, to na rynku można znaleźć ofertę najtańszych przelewów zagranicznych, za które zapłacimy 3$ niezależnie od kwoty transakcji.

3. Cło i akcyzę w Polsce

Cło to 10% wartości pojazdu, akcyza dla aut o pojemności silnika do 2 litrów to 3,1% wartości pojazdu; dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2 litrów - 18,6% wartości pojazdu.

4. Podatek VAT

Podatek VAT liczy się od wartości pojazdu powiększonej o wartość cła i akcyzy. Na mocy nowych przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia tego roku, zostanie on zniesiony.

5. Opłatę recyklingową

Obowiązuje ona do 1 stycznia 2016 roku. Do tego czasu do listy wydatków należy dopisać 500 zł.

Obraz

(fot. Fotolia)

6. Opłatę za rejestrację pojazdu

To kwota ok. 260 zł (z uwzględnieniem dowodu rejestracyjnego i tablic).

7. Koszty zmian technicznych

Chodzi o zmianę oświetlenia (samochody sprowadzane z USA nie mają zamontowanych np. świateł przeciwmgielnych tylnych) i układu wydechowego - auta zza oceanu mają rurę wydechową i tłumik skierowane w prawą stronę; jest to sprzeczne z polskimi przepisami. Stopień ingerencji różni się w zależności od zaawansowania technicznego pojazdu, proporcjonalnie rosną też koszty. Tu trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

8. Naprawy (po)gwarancyjne

Koniecznie sprawdź, czy gwarancja udzielona przez producenta samochodu obowiązuje też poza USA. Naprawa poza autoryzowanym serwisem i zakup odpowiednich części może znacznie przewyższyć korzyści finansowe związane z zakupem auta za granicą.

Anna Korzec - autorka kantoru internetowego Rkantor.com

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)