Trwa ładowanie...
09-01-2012 12:39

Jaka dieta zwiększa popęd seksualny?

Jaka dieta zwiększa popęd seksualny?Źródło: Fotochannels.com
d3lkraf
d3lkraf

Na popęd seksualny mężczyzn ma wpływ wiele czynników - ogólne samopoczucie, stres, ale również sposób odżywiania. Odpowiednia dieta może wzmóc potencję oraz płodność, a także dodać Ci energii. Chcesz prowadzić wspaniałe życie seksualne? Zmień na zdrowszy swój styl życia i sposób odżywiania. Jeśli nie spożywasz zdrowej żywności, Twój popęd seksualny spada. Niedobory pokarmowe oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe niekorzystnie wpływają na narządy, gruczoły dokrewne, ale również hormony. Niewielkie zmiany w diecie pozwolą Ci zwiększyć libido i cieszyć się dużym poziomem energii i wspaniałym zdrowiem.

Na przestrzeni minionych lat wymyślono mnóstwo specyfików, ziół, napojów, w tym również mitów na temat produktów wzmagających potencję. Coraz więcej mężczyzn cierpi na zaburzenia libido, co wiąże się przede wszystkim z dużym poziomem stresu, codziennych napięć, niezdrowego stylu życia, w tym korzystania z używek, ale również nieodpowiedniej diety.

Okazuje się, że istnieją składniki, które sprzyjają udanemu życiu seksualnemu i kondycji narządów płciowych. Aby prowadzić aktywne życie erotyczne, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość selenu i cynku w jadłospisie.

Podczas wytrysku nasienia dochodzi do dużych strat selenu, dlatego, aby nie doprowadzić do jego deficytu należy jeść produkty, zawierające ten minerał - zarodki pszenicy, tuńczyka, cebulę i orzechy.

d3lkraf

Ponad połowa ilości cynku gromadzona jest w organizmie w męskich gruczołach. Dlatego też, przy niedoborach tego składnika, zmniejsza się ich wydolność. Poza tym cynk bierze udział w syntezie testosteronu - hormonu, który silnie wpływa na popęd seksualny. Najlepszymi naturalnymi źródłami cynku w diecie są surowe ostrygi, małże, mięso, ryby, zarodki pszenne, nasiona dyni, żółtko jaja i warzywa strączkowe. Uwaga! Zasoby cynku w organizmie znacznie ubożeją pod wpływem alkoholu i papierosów.

Bardzo ważnym składnikiem diety o udowodnionym działaniu zwiększającym popęd seksualny jest białko, a przede wszystkim jeden z aminokwasów - arginina, która stanowi aż 80% białka płynu nasiennego. Istnieją dowody, że arginina zwiększa produkcję spermy oraz żywotność plemników, a także ogólną witalność. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm przekształca argininę w tlenek azotu, który rozkurczając naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi. Ułatwia więc także erekcję i może być przydatna przy zaburzeniach wzwodu. Jeśli chcesz spędzić ze swoją partnerką wspaniałą przygodę, przygotuj kolację na bazie produktów bogatych w argininę takich jak: indyk, wołowina, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, brazylijskie, nerkowce, migdały, siemię lniane, makrela, sezam, ale również kakao i czekolada.

Chcąc zwiększyć aktywność seksualną, zwróć także uwagę na inne ważne składniki diety, w tym witaminę E, określaną jako witaminę płodności. Niedobór może prowadzić do zwyrodnienia gruczołów płciowych. Dlatego zadbaj, aby w Twojej diecie nie brakowało ciemnego pieczywa, zarodków pszenicy, jaj, olejów roślinnych oraz zielonych warzyw liściastych.

Inna witamina - beta-karoten, odpowiada za prawidłową syntezę hormonów płciowych. Do najbardziej zasobnych źródeł tego składnika należą algi. Dlatego warto od czasu do czasu wybrać się na sushi. Beta-karoten znajdziesz także w marchewce, dyni, słodkich ziemniakach (batatach) oraz melonie i szpinaku.

d3lkraf

Okazuje się, że nawet pijąc herbatę, można polepszyć życie seksualne. Jest ona źródłem manganu, wzmagającego potencję i odpowiadającego za produkcję dopaminy w mózgu - neuroprzekaźnika, który zwiększa pożądanie seksualne. Naturalnym źródłem manganu są produkty pełnoziarniste, orzechy i warzywa liściaste.

Udanemu życiu seksualnemu sprzyja także naturalny eliksir młodości i witalności - mleczko pszczele. Mleczko pomaga przy słabym popędzie seksualnym oraz zwiększa kondycję organizmu, dzięki zawartości ponad 20 biopierwiastków, prawie wszystkich aminokwasów, enzymów i wolnych kwasów tłuszczowych, a także większości witamin. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość kwasu pantotenowego w mleczku pszczelim - jest to witamina z grupy B, która dodaje energii oraz utrzymuje cukier we krwi na odpowiednim poziomie, także w sytuacjach stresowych. Nie od dziś wiadomo, że stres i zmęczenie zmniejszają potencję.

Ważnym składnikiem diety wzmagającej popęd seksualny powinny być również zioła i przyprawy. Udokumentowane właściwości zwiększające libido mają substancje zawarte w kurkumie, imbirze, gałce muszkatołowej i gorczycy. Mechanizm ich działania polega na wzroście ukrwienia w obrębie narządów płciowych.

d3lkraf

Zawarty w napojach oraz w formie suplementów żeń - szeń również jest świetnym afrodyzjakiem. Korzeń żeń - szenia zawiera ginsenozydy, substancje które razem z witaminami i minerałami zapewniają dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne, dodają energii oraz pobudzają układ przywspółczulny w rdzeniu kręgowym, odpowiedzialny za prawidłowe odruchy płciowe.

Zaskakujące są wyniki badań nad płatkami owsianymi. Okazuje się, że regularne jedzenie płatków owsianych podnosi poziom testosteronu, zwiększając potencję oraz zdolność organizmu do budowy mięśni i spalania tłuszczu. Dlatego dbając o kondycję seksualną, warto zaczynać dzień od tradycyjnej owsianki.

Często niedoceniana przez nas żywność ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Według niemieckich naukowców, najlepszy wpływ na udane życie seksualne ma ... surowa kapusta kwaszona!

d3lkraf

Jest wiele rodzajów żywności, które szczególnie korzystnie wpływają na popęd seksualny. Jednak nie ograniczaj się do jedzenia tylko tych zwiększających libido! Najlepiej włączyć je do swojego jadłospisu i zdrowego stylu życia.

Uwaga!

_Jadłospis ustalony dla zdrowego mężczyzny w przedziale wiekowym 31 - 50 lat, o niskiej aktywności fizycznej i masie ciała 70kg. _ JADŁOSPIS nr 1 (ok. 2675 kcal)

Śniadanie (ok. 610 kcal):

Owsianka z orzechami brazylijskimi i bananem:

d3lkraf

Płatki owsiane - pół szklanki
Mleko krowie 2% tłuszczu - 1,5 szklanki
Orzechy brazylijskie - 2 szt.
Banan - 1 duży

Obiad (ok. 965 kcal)

Pieczony pstrąg z ziołami prowansalskimi i imbirem podany z brązowym ryżem i surówką z kwaszonej kapusty:

Pstrąg tęczowy - 1 filet (250g)
Ryż brązowy - 1 woreczek
Surówka z kwaszonej kapusty - 2 szklanki
Natka pietruszki - 2 łyżki
Oliwa z oliwek extra virgine - 1 łyżka
Przyprawy: zioła prowansalskie, imbir, sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, pieprz

d3lkraf

Przepis:

Do miseczki wlewamy oliwę z oliwek, sok z wyciśniętej świeżo cytryny, świeżo zmielony pieprz, zioła prowansalskie i imbir. Powstałą marynatą dokładnie nacieramy filet i zostawiamy w lodówce na około 30 minut. Pstrąga pieczemy w temperaturze 180 °C. Podajemy z brązowym ryżem i surówką kapusty kwaszonej posypanej natką pietruszki.

Podwieczorek (ok. 610 kcal)

Sandwich z polędwicą wołową i szpinakiem:

Chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem - 2 kromki
Margaryna roślinna - 2 łyżeczki
Polędwica wołowa pieczona - 2 plastry
Świeże listki szpinaku - 2 garście
Pomidor - 1 duży

Koktajl melonowy z nutką gałki muszkatołowej:

Jogurt naturalny - 1 szklanka
Melon żółty - ćwiartka całego (180g)
Gałka muszkatołowa - szczypta

Kolacja (ok. 490 kcal)

Placuszki z dynią i słonecznikiem:

Dynia - 1 szklanka startej
Jajo kurze - 1 szt.
Pestki dyni - 1 łyżka
Otręby orkiszowe - 1 łyżka
Nasiona słonecznika - 1 łyżka
Zarodki pszenne - 1 łyżka
Olej ryżowy - 1 łyżka
Cebula - 1 mała
Przyprawy: imbir, kurkuma, słodka papryka, świeżo zmielony pieprz.

Przepis:

Przygotowujemy składniki: imbir i dynię zcieramy na tarce, a słonecznik oraz pestki prażymy na suchej patelni. W misce łączymy ze sobą wszystkie składniki. Formujemy placuszki. Smażymy na teflonowej lub ceramicznej patelni na niewielkiej ilości oleju ryżowego.
Sok marchewkowy:

Sok ze świeżej marchwi - 1 szklanka

Do picia:

Woda mineralna niegazowana - minimum 2l/dzień
Herbata zielona - 1 szklanka
Herbata z różą i żeń-szeniem - 1 szklanka

JADŁOSPIS nr 2 (ok. 2640 kcal)

Śniadanie (ok. 840 kcal)

Jajecznica ze szpinakiem:

Jaja kurze - 4 szt.
Szpinak - 1 szklanka
Pieczarki - 4 szt.
Szczypiorek - 2 łyżki pokrojonego
Oliwa z oliwek extra virgine - 1 łyżka
Chleb żytni razowy z sezamem - 2 kromki.

Przepis:

Świeże liście szpinaku płuczemy i wrzucamy na kilka minut do lekko posolonego wrzątku. Pieczarki myjemy i kroimy w plasterki, czosnek siekamy. Rozgrzewamy na patelni oliwę i smażymy pieczarki, następnie dodajemy szpinak oraz czosnek. Smażymy razem przez 2-3 minuty. Na koniec wbijamy jaja i mieszamy, aż do uzyskania właściwej konsystencji.

Kakao:

Mleko krowie 2% tłuszczu - 1 szklanka
Kakao 16%, proszek - 1 łyżka

Obiad (ok. 780 kcal)

Zupa fasolowa:

Zupa fasolowa (przyrządzona na bazie fasoli, włoszczyzny, jogurtu, świeżych ziół) - 1 talerz
Grillowany indyk z pieczonym batatem i surówką z marchewki, jabłka i selerów:

Pierś z indyka - 1 porcja (200g)
Oliwa z oliwek extra virgine - 2 łyżeczki
Batat - 1 szt.
Surówka z selerów, jabłek i marchwi - 2 szklanki
Przyprawy: kurkuma, pieprz cytrynowy
Przepis:

Pierś z indyka oczyszczamy, lekko rozbijamy i nacieramy kurkumą i pieprzem cytrynowym. Skrapiamy łyżeczką oliwy z oliwek, a następnie grillujemy. Słodkiego ziemniaka myjemy, kroimy na ćwiartki i pieczemy w mundurku, skropionego odrobiną oliwy. Danie podajemy z surówką.

Podwieczorek (ok. 600 kcal)

Deser mandarynkowo - truskawkowy z bakaliami:

Mandarynka - 1 szt.
Truskawki - 1 szklanka
Jogurt naturalny - 1,5 szklanki
Zarodki pszenne - 1 łyżka
Płatki migdałowe - 2 łyżki
Pestki dyni - 1 łyżka
Nasiona słonecznika - 1 łyżka
Miód pszczeli - 1 łyżeczka
Świeży imbir - plasterek

Kolacja (ok. 420 kcal)

Sushi z sezamem i surowym tuńczykiem:

Sushi - 10 szt.
Sos sojowy - 1 łyżka

Do picia:

Woda mineralna niegazowana - minimum 2l/dzień
Napar z cytryny i plasterków imbiru - 1 szklanka
Czerwona herbata z guaraną - 1 szklanka

Anna Kacperska/ PFi

Autorka jest specjalistą ds. żywienia człowieka i dyplomowanym dietetykiem. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobyła już w czasie studiów poprzez pracę w Poradni Dietetycznej SGGW. Odbyła także staż w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na Oddziale Pediatrii i Żywienia

d3lkraf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lkraf