Jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza do mycia samochodu?
07.03.2024 10:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Myjka ciśnieniowa to praktyczne urządzenie, które pomoże Ci zachować nienaganny wygląd auta bez konieczności regularnych wizyt w myjniach samochodowych. Jak wybrać tę, która pozwoli umyć pojazd dokładnie, wygodnie i szybko, bez szkody dla karoserii, opon i wycieraczek? Podpowiadamy.
Regularne wizyty w myjniach samochodowych są z reguły nie tylko kosztowne, ale także uciążliwe. Nic dziwnego, że wielu kierowców decyduje się na samodzielne mycie wymuskanych 4 kółek. Skutecznym sposobem, aby zrobić to dokładnie, wygodnie i bez szkody dla karoserii jest użycie nowoczesnej myjki ciśnieniowej. Czym jest i jak działa myjka ciśnieniowa?
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Myjka ciśnieniowa to praktyczne urządzenie, które do mycia powierzchni wykorzystuje wodę pod ciśnieniem. Kiedy przy pomocy specjalnego węża podłączysz myjkę do źródła wody, ta dostanie się do serca urządzenia — pompy. Zadaniem pompy jest nadanie strumieniowi optymalnego ciśnienia. Następnie natrysk wydostaje się przez specjalną lancę, uderzając w czyszczoną powierzchnię z dużą prędkością. Na skutek podwyższonego ciśnienia i dużej siły, strumień nie tylko usuwa nawet uporczywe i zaschnięte zabrudzenia. Dociera także do miejsc niedostępnych dla zwykłej gąbki czy szmatki.
Jaka myjka ciśnieniowa do mycia auta?
Najlepsza myjka ciśnieniowa do mycia auta powinna harmonijnie łączyć wygodę użytkowania z określonymi parametrami. Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie?
1. Ciśnienie maksymalne. Jeśli chcesz używać myjki do okazjonalnego mycia niewielkiego samochodu, z powodzeniem wystarczy urządzenie o maksymalnym ciśnieniu na poziomie 110 barów. W przypadku dużego auta osobowego, dostawczego lub kampera, powinno ono wynosić około 130 - 150 barów. Strumień wody uderzający w lakier z większym ciśnieniem może go uszkodzić.
2. Wydajność tłoczenia wody. Ten parametr określa objętość wody, którą urządzenie jest w stanie przepompować w określonym czasie. Im wyższy, tym myjka pracuje szybciej, wydajnie i efektywniej. Do mycia małego i średniego auta optymalną wydajnością będzie ta na poziomie 350 l/h. Do mycia dużego pojazdu - 500 l/h.
3. System podawania detergentu. Skuteczne usunięcie uporczywych zabrudzeń wymaga użycia detergentu. Specjalny system jego podawania pozwoli na szybkie i wygodne aplikowanie środka czyszczącego.
4. Długość węża. Wąż wysokociśnieniowy służy do przekazywania wody z jej źródła (np. beczki czy kranu) do urządzenia. Jego długość powinna być więc dostosowana do konkretnych potrzeb oraz możliwości istniejących na posesji (czy w dowolnym innym miejscu, w którym będziesz używał myjki).
5. Wbudowany filtr wody. Dłuższe użytkowanie myjki ciśnieniowej wymaga szczególnej troski o pompę. Wbudowany filtr skutecznie chroni serce urządzenia przed zanieczyszczeniami wody
6. Dodatkowe akcesoria. Aby urządzenie poradziło sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, docierając jednocześnie do trudno dostępnych miejsc, powinno być wyposażone w dodatkowe elementy: szczotkę obrotową idealną do czyszczenia szyb, pianownicę, lancę rotacyjną lub kątową (pamiętaj jednak, aby nie używać lancy rotacyjnej do mycia karoserii. Może ona uszkodzić lakier).
7. Wygodna konstrukcja. Jeśli chcesz, by myjka była lekka i mobilna, sięgnij po kompaktowy model, najlepiej zasilany akumulatorem. Wybierając model, zwróć uwagę na to, czy posiada kółka.
Inne popularne zastosowania myjki ciśnieniowej
Jeśli sięgniesz po myjkę ciśnieniową, będziesz mógł używać jej nie tylko do mycia samochodu. Urządzenie z powodzeniem wykorzystasz także do czyszczenia:
- elewacji budynków,
- podjazdów,
- kostki brukowej,
- chodników,
- ścieżek ogrodowych,
- roweru i motocykla,
- mebli balkonowych i tarasowych,
- schodów,
- ogrodzenia,
- murków ogrodowych.
Dobrej klasy myjkę ciśnieniową do domowego użytku możesz kupić już za kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę rosnące ceny usług, taka inwestycja zwróci się szybciej, niż sądzisz.