Trwa ładowanie...
03-07-2013 14:07

Jakich kosmetyków powinien używać mężczyzna

Jakich kosmetyków powinien używać mężczyznaŹródło: shutterstock
d1r07ta
d1r07ta

Zestaw pielęgnacyjny współczesnego mężczyzny nie kończy się już na dezodorancie i kremie do golenia. Faceci coraz chętniej sięgają po specjalistyczne produkty. Już nie podbierają kosmetyków partnerkom, ale często muszą wręcz bronić ich przed kobietami, które doceniają jakość męskich kremów czy szamponów.

Jeszcze kilkanaście lat temu określenie "męski kosmetyk" brzmiało co najmniej dziwnie, ponieważ przeciętny facet nie miał wówczas dylematów związanych z zakupem produktów pielęgnujących. Wystarczał mu zazwyczaj dezodorant i krem do golenia. Włosy mył szamponem, który był akurat pod ręką, natomiast twarz przepłukiwał wodą z mydłem służącym wszystkim domownikom. Czasem posmarował się balsamem podebranym partnerce.

Tak było kiedyś. Dzisiaj przemysł kosmetyczny skierowany do mężczyzn przeżywa prawdziwy rozkwit. Minęły już czasy, gdy faceci wstydzili się przyznać do używania kremu wygładzającego zmarszczki czy preparatu do higieny intymnej.

Skóra faceta pod lupą

Dlaczego mężczyźni powinni używać przeznaczonych dla nich kosmetyków? Powód jest oczywisty – te produkty uwzględniają różnice w budowie oraz funkcjonowaniu męskiej i kobiecej skóry, które są przede wszystkim efektem działania androgenów i testosteronu, czyli hormonów wywołujących u panów większą aktywność gruczołów łojowych i potowych. Ich wydzielina stanowi barierę chroniącą skórę przed wysuszeniem, dlatego u mężczyzn jest ona lepiej nawilżona i natłuszczona, ale jednocześnie bardziej narażona na problemy z trądzikiem (szczególnie tzw. zaskórnikami) oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Typ cery tłustej lub mieszanej utrzymuje się przez większość życia mężczyzny, czasem dopiero w okolicach 60. roku życia przechodzi w cerę suchą.

d1r07ta

Skóra mężczyzny jest także grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Większa niż u kobiet zawartość elastyny oraz kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność, powoduje, że męska „powłoka” starzeje się wolniej. Pierwsze zmarszczki u mężczyzny pojawiają się zwykle około 40. roku życia, jednak stają się one głębsze i bardziej widoczne niż u pań.

Skórę mężczyzn i kobiet odróżnia także obecność włosów na wielu partiach ciała. Szczególnie czupryna na męskiej głowie bywa częstym powodem problemów – przetłuszczających się włosów, ich wypadania czy pojawiania się łupieżu. To czynniki, które również uwzględniają producenci kosmetyków.

Przy wyborze kosmetyku najważniejsza jest świadomość naszych potrzeb. Oprócz rodzaju cery, musimy brać pod uwagę wygląd i jakość skóry, a także... wykonywany zawód. Mężczyźni pracujący na powietrzu potrzebują ochrony przed oparzeniami, odmrożeniami, wiatrem – wymagają pielęgnacji, która delikatnie będzie nawilżać i odżywiać ich skórę. Panowie zatrudnieni w warsztatach, w fabrykach przy wysokich temperaturach, wystawieni są na działanie chemikaliów – potrzebują wzmocnienia, odżywienia i regeneracji skóry. Jeśli wiele godzin spędzasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, na pewno masz skórę przesuszoną, wymagającą odżywienia i nawilżenia.

d1r07ta

Najpopularniejsze wśród mężczyzn kosmetyki związane są przede wszystkim z goleniem, ponieważ jest to czynność towarzysząca im niemal każdego dnia. Z badań wynika, że 70 proc. Polaków usuwa zarost codziennie. 40 proc. używa maszynki z ostrzami, a 49 proc. preferuje urządzenia elektryczne.

Po goleniu należy stosować specjalne żele lub balsamy, które działają odkażająco i zmniejszą podrażnienie skóry. Produkty nie powinny zawierać alkoholu i mydła, co pozwala zachować prawidłowe pH skóry. Koniecznym składnikiem tej grupy preparatów są substancje nawilżające oraz łagodzące (np. alantoina). Warto szukać kosmetyków zawierających także witaminy, których bardzo potrzebuje męska skóra. Ważne, by preparaty dobrze się wchłaniały, nie pozostawiały uczucia „tłustości” i miały świeży zapach.

Umyty i pachnący

Męska skóra potrzebuje pielęgnacji każdego dnia. Nie tylko przy okazji golenia, ale także mycia czy kąpieli. Przeznaczone do tego kosmetyki nie powinny przesuszać naskórka, który u panów wykazuje cechy nadmiernego rogowacenia. Warto poszukać mydła albo żelu pod prysznic, nie naruszających naturalnego pH i ochronnej warstwy naskórka.

d1r07ta

W czasie kąpieli nie zapominajmy o produktach do kąpieli intymnej. Dzięki ich składnikom (np. prowitaminie B5 czy kwasowi mlekowemu) nie tylko zapewnimy sobie uczucie czystości i świeżości, ale również skutecznie złagodzimy ewentualne podrażnienia.

W męskiej łazience nie może zabraknąć odpowiednio dobranego szamponu. Niektórzy producenci wykorzystują właściwości mięty pieprzowej albo aloesu, co pozwala efektywnie walczyć z uciążliwym łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem się czupryny. Wykąpany i umyty mężczyzna sięga zazwyczaj po antyperspirant, który w ostatnich latach wypiera popularne niegdyś dezodoranty w aerozolu. Takie produkty zawierają np. sole glinowe, skutecznie hamujące wydzielanie potu i zapewniające długotrwałe uczucie świeżości. Warto sprawdzić, czy w składzie produktu nie ma alkoholu albo sztucznych barwników. Faceci uskarżający się na nadmierną potliwość mogą sięgnąć po tzw. blokery. To antyperspiranty zapewniający szczególnie długi efekt ochronny, zapobiegający mokrym plamom pod pachami i nieprzyjemnemu zapachowi.

Nie zapomnij o kremie

Dla naszych dziadków czy ojców termin „krem przeciwzmarszczkowy” kojarzył się jednoznacznie z produktami dla kobiet. Dzisiaj tego typu preparaty znajdziemy na wielu męskich półkach w łazience. To dobry trend, ponieważ skóra mężczyzny wymaga takiej pielęgnacji.

d1r07ta

Szczególnej opieki potrzebują okolice oczu, narażone na procesy starzenia i powstawanie zmarszczek. W składzie kremów czy żeli nie ma substancji drażniących, za to znajdziemy tam witaminy i tłuszcze, które nawilżają, poprawiają mikrokrążenie i regenerację skóry. W lecie, gdy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych, warto stosować kremy z filtrem, spowalniające starzenie skóry oraz powstawanie przebarwień.

W łazience współczesnego mężczyzny nie powinno zabraknąć kremu nawilżającego. W sklepach znajdziemy produkty, których składniki w połączeniu z męskim łojotokiem, zapewnią skórze matowy wygląd, co pozwoli nam uniknąć krępującego „świecenia”. Dzięki wiązaniu wody preparaty zapobiegają również nadmiernemu wysuszaniu.

Warto też stosować kremy na noc, które działają przeciwłojotokowo, łuszczą nawarstwione komórki warstwy rogowej, obkurczają pory oraz pomagają zlikwidować zaskórniki.

Autor:RN
Artykuł powstał we współpracy z marką Ziaja Yego

d1r07ta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r07ta