LudzieJakich przekleństw może używać katolik?

Jakich przekleństw może używać katolik?

- Przekleństwa służą przede wszystkim temu, żeby wyrazić nasze emocje - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" dr Ewelina Kwapień z Zakładu Języka Polskiego i Dialektologii UW. Jak przeklinać po katolicku? Na to pytanie odpowiedział znawca mass mediów ks. Zenon Hanas.

26.10.2016 | aktual.: 26.10.2016 19:02

Dla Kościoła nasze słownictwo nie jest obojętne. Sposób używania języka został oceniony przez biskupa Antoniego Długosza. Duchowny stworzył listę przekleństw, których wolno używać i dalej żyć bez grzechu oraz zakazanych, przez użycie których grzeszymy. Zbiór ma na celu pomóc Polakom utrzymać czyste sumienie, gdyż z przekleństw również należy się spowiadać.

Według badań ludzie inteligentni częściej używają przekleństw. Osoby, które żyją w szybszym tempie, mają więcej okazji do przeklinania. Polskie przekleństwa są rażące i niestosowne. Zaproszeni goście stwierdzili, że przekleństwa w innych językach mają mniejszą siłę rażenia i są „mniejszym grzechem”.

Dr Ewelina Kwapień zwróciła uwagę na zjawisko dewulgaryzacji, czyli oswajanie się ze słowami, które kiedyś były uważane za wulgarne. Jako przykład podała słowo „kobieta” oraz „kutas”.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (629)