Trwa ładowanie...
Anna Wójtowicz
26-10-2016 15:17

Jakich przekleństw może używać katolik?

- Przekleństwa służą przede wszystkim temu, żeby wyrazić nasze emocje - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" dr Ewelina Kwapień z Zakładu Języka Polskiego i Dialektologii UW. Jak przeklinać po katolicku? Na to pytanie odpowiedział znawca mass mediów ks. Zenon Hanas.

d423vgo
d423vgo

Dla Kościoła nasze słownictwo nie jest obojętne. Sposób używania języka został oceniony przez biskupa Antoniego Długosza. Duchowny stworzył listę przekleństw, których wolno używać i dalej żyć bez grzechu oraz zakazanych, przez użycie których grzeszymy. Zbiór ma na celu pomóc Polakom utrzymać czyste sumienie, gdyż z przekleństw również należy się spowiadać.

Według badań ludzie inteligentni częściej używają przekleństw. Osoby, które żyją w szybszym tempie, mają więcej okazji do przeklinania. Polskie przekleństwa są rażące i niestosowne. Zaproszeni goście stwierdzili, że przekleństwa w innych językach mają mniejszą siłę rażenia i są „mniejszym grzechem”.

Dr Ewelina Kwapień zwróciła uwagę na zjawisko dewulgaryzacji, czyli oswajanie się ze słowami, które kiedyś były uważane za wulgarne. Jako przykład podała słowo „kobieta” oraz „kutas”.

d423vgo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423vgo