Trwa ładowanie...
Jakich przekleństw może używać katolik?
Ludzie
Anna Wójtowicz

Jakich przekleństw może używać katolik?

- Przekleństwa służą przede wszystkim temu, żeby wyrazić nasze emocje - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" dr Ewelina Kwapień z Zakładu Języka Polskiego i Dialektologii UW. Jak przeklinać po katolicku? Na to pytanie odpowiedział znawca mass mediów ks. Zenon Hanas.
Share
d16lxa6

Dla Kościoła nasze słownictwo nie jest obojętne. Sposób używania języka został oceniony przez biskupa Antoniego Długosza. Duchowny stworzył listę przekleństw, których wolno używać i dalej żyć bez grzechu oraz zakazanych, przez użycie których grzeszymy. Zbiór ma na celu pomóc Polakom utrzymać czyste sumienie, gdyż z przekleństw również należy się spowiadać.

Według badań ludzie inteligentni częściej używają przekleństw. Osoby, które żyją w szybszym tempie, mają więcej okazji do przeklinania. Polskie przekleństwa są rażące i niestosowne. Zaproszeni goście stwierdzili, że przekleństwa w innych językach mają mniejszą siłę rażenia i są „mniejszym grzechem”.

Dr Ewelina Kwapień zwróciła uwagę na zjawisko dewulgaryzacji, czyli oswajanie się ze słowami, które kiedyś były uważane za wulgarne. Jako przykład podała słowo „kobieta” oraz „kutas”.

d16lxa6

Podziel się opinią

Share
d16lxa6
d16lxa6