ycipk-2mklo3

Jakie buty na ślub? Zobacz wskazówki doboru

Obuwie ślubne jest tak samo ważne jak garnitur ślubny. Musi być dopasowane, eleganckie i skromne, by mogło idealnie zwieńczyć całość. Poniżej prezentujemy kilka istotnych wskazówek, które pozwolą dopasować odpowiednią parę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oksfordy to najbardziej formalny fason męskich butów wizytowych
Oksfordy to najbardziej formalny fason męskich butów wizytowych (iStock.com, Fot: BONDART)
ycipk-2mklo3

Buty na ślub – fason

Moda męska rządzi się dość restrykcyjnymi prawami, dlatego nie każde eleganckie buty wizytowe nadają się na ślub. Co prawda zawsze można wziąć zwyczajne, sznurowane modele, które sprawdzają się podczas wielu uroczystości, ale dla podkreślenia ważności wydarzenia – i odróżnienia się od gości – warto wybrać konkretny fason o bardzo formalnym charakterze.

ycipk-2mklo3

Najlepszym fasonem na ślub są skromne oksfordy (wiedenki). Na pierwszy rzut oka wyglądają jak każde buty wizytowe dla panów – są smukłe, mają zaokrąglony nosek i cienkie sznurowadła. Jednak cechą charakterystyczną, która nadaje im formalnego charakteru, jest tzw. zamknięta obłożyna, a więc wszyty pod spód przyszwy fragment buta, przez który przechodzą sznurówki. Oksfordy mają gładką strukturę i cienkie szwy, więc są bardzo proste i skromne. Dlatego uchodzą współcześnie za najbardziej eleganckie buty, które będą odpowiednie nie tylko do odświętnego garnituru, ale także do ślubnego smokingu czy nawet biznesowego zestawu do pracy.

Alternatywą dla prostych oksfordów w jednolitym kolorze są oksfordy-brogsy, czyli modele ze specyficznymi, dziurkowanymi ozdobami. Te z kolei są nieco mniej oficjalne od czarnych, gładkich egzemplarzy, ale będą dobrym wyborem np. na ślub cywilny albo ślub rustykalny odbywający się w południe.

ycipk-2mklo3

Buty na ślub – materiał

W dalszym ciągu wśród butów prym wiedzie naturalna skóra. Jest to materiał, który zapewnia dobrą wentylację, świetnie dostosowuje się do kształtu stopy i zachowuje estetyczny wygląd przez długi czas (o ile jest odpowiednio pielęgnowany). Warto jednak zadbać o to, by egzemplarze na ślub były uszyte ze skóry w całości, także z podeszwą, która może być podzelowana, czyli podklejona cienką warstwą gumy, co zwiększy przyczepność. Skórzane obuwie zniesie całą noc na parkiecie i przyda się także w innych okolicznościach. Jest więc to inwestycja na lata, chociaż najczęściej dość droga.

Buty na ślub – kolor

ycipk-2mklo3

Kolor obuwia to kolejna ważna kwestia, nad którą warto się pochylić. Przyjęło się, że czarne buty są najbardziej uniwersalne, bo pasują nie tylko do czarnych, szarych i grafitowych garniturów, ale też do granatowych, błękitnych czy bordowych. Dobrym wyborem będą również brązowe buty, ale takie – wedle zasad klasycznej elegancji – pasują tylko do niebieskich, granatowych, szarych i brązowych zestawów.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2mklo3

ycipk-2mklo3
ycipk-2mklo3