Trwa ładowanie...
18-05-2011 13:03

Jakiej śmierci boisz się najbardziej?

Jakiej śmierci boisz się najbardziej?Źródło: AFP
d1lhqbb
d1lhqbb

Śmierć, mimo że możemy oglądać ją niemal codziennie na ekranach telewizorów i komputerów, wciąż pozostaje tematem tabu, gdy dotyczy nas samych lub bliskich nam osób.

Mimo że filmiki typu "zobacz, jak umarli", "śmierć na żywo" biją rekordy popularności, gdy chodzi o nasz własny kres ziemskiej wędrówki, pojawiają się uczucia strachu, dezorientacji i niedowierzania. Boimy się nie tylko samej śmierci, ale również wszystkich okoliczności z nią związanych - tak bardzo, że nawet unikamy tego tematu.

Według badań opublikowanych przez brytyjski "The Guardian" śmierci boimy się bardziej niż rozwodu, bankructwa czy zwolnienia z pracy. Przeraża szczególnie ludzi młodych, którzy najczęściej snują mrzonki o nieśmiertelności - 21% osób w wieku 18-24 lata marzy o wiecznym życiu. Im jesteśmy starsi, tym bardziej pogodzeni z życiem i przedkładamy jego jakość nad długość: tylko 12% osób powyżej 65 roku życia marzy o nieśmiertelności. Jakość życia jest ważniejsza od jego długości dla 81% starszych osób, wśród młodych grupa ta stanowi 58%.

[

]( #opinions )

d1lhqbb

Wraz z upływem czasu jesteśmy coraz bardziej pogodzeni z nieuniknionością śmierci, ale w dalszym ciągu nie potrafimy podchodzić do niej w sposób praktyczny - zaledwie 36% osób w ogóle myśli o testamencie i uporządkowaniu kwestii dziedziczenia, a jeszcze mniejszy procent rozmawia na temat swojego pogrzebu i kwestii z nim związanych, a także kwestii opieki w wypadku śmiertelnej choroby czy długotrwałego umierania.

Zdaniem Thomasa Hughes-Halletta z brytyjskiej fundacji "Marie Curie", przez strachliwe unikanie tematu śmierci w rozmowach z najbliższą rodziną, wiele starszych osób umiera w szpitalnym łóżku, w warunkach mniej komfortowych niż własny dom: "Uderzająca niechęć do rozmawiania o własnej śmierci, jaką odczuwają ludzie, (...) przekłada się na to, że ponad połowa z nas umiera w szpitalu, miejscu, w którym niekoniecznie chciałaby być, podczas gdy przecież przytłaczająca większość wolałaby umierać w domu. Wcześniejsza rozmowa między pacjentami, rodziną i lekarzami pozwoliłaby lepiej to wszystko zaplanować i umożliwić ludziom realizowanie ich woli".

Jednak nie śmierć w szpitalu, jest tym, czego boimy się najbardziej (choć obawia się tego 59% badanych) tym, co najbardziej przeraża w śmierci, jest ból - 81% boi się, że ich śmierć będzie bolesna. Ból wzbudza większy strach niż sama informacja, że umieramy (bo np. choroba jest już na nieuleczalnym stadium) - uzyskania takiej wiedzy obawia się 67%. Innym wielkim nieszczęściem jest śmierć w samotności - na te okoliczności wskazało 62% osób. Równie przerażającą perspektywą śmierci jest zgon w wyniku brutalnego przestępstwa - takiej śmierci obawia się 61% badanych.

[

]( #opinions )

d1lhqbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lhqbb