Jakość polskiego plemnika, czyli o niepłodności wśród mężczyzn
Aż 94 proc. młodych mężczyzn nigdy nie zbadało swojego nasienia – wynika z badania zrealizowanego na rzecz kampanii „Płodny Polak”. Tymczasem problem niepłodności dotyka ok. 1,5 mln par w Polsce. Dlaczego tak jest? Jak temu zapobiec? Na te pytanie w studio Telewizji WP opowiedział doktor Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik.
01.12.2016 | aktual.: 01.12.2016 16:09
– Faktycznie, na przestrzeni lat liczba plemników w męskim nasieniu spada – zauważa doktor. – Na fakt ten reaguje już WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, obniżając normy nasienia. Przykładowo, w roku 1980 normą było 60 mln/ml, a w tej chwili wystarcza już 15 mln, by ocenić liczbę plemników jako normę.
Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak mówi dr Mrugacz, winą należałoby obarczać szeroko rozumiany rozwój cywilizacji, a co za tym idzie, tryb życia, sposób odżywiania się, używki, a nawet otaczająca nas z każdej strony elektronika – problemy może wywołać nawet noszenie telefonu komórkowego w kieszeni spodni.
Mężczyźni jednak nie chcą się badać. We wspomnianym już badaniu ankietowym 12 proc. mężczyzn stwierdziło, że nigdy nie zbada swojego nasienia, a tylko 8 proc. odpowiedziało, że podobne badania ma już za sobą. Panowie obawiają się ewentualnych negatywnych wyników badań, nie chcą przyjąć do wiadomości, że problem może leżeć po ich stronie. Część z nich odstrasza forma, w jakiej oddaje się próbkę do badania, choć, jak zaznacza dr Mrugacz, współczesne kliniki leczenia niepłodności mogą się pochwalić naprawdę komfortowymi warunkami, zapewniającymi intymność. Można do pomieszczenia wejść razem z partnerką, można umówić się na odpowiadającą nam godzinę.
A jak należy przygotować się na takie badanie? – Dobrze, jeśli jest odpowiednia przerwa między kontaktami seksualnymi, wynosząca 3-5 dni. Nasze życie seksualne także powinno być ustabilizowane. Okazuje się, że po zbyt długiej abstynencji, np. 2-tygodniowej, nasze nasienie jest już znacznie gorszej jakości. Z kolei zbyt częste kontakty mogą doprowadzić do osłabienia wartości zapłodnieniowej nasienia – zauważa specjalista. Jeśli więc chcemy począć potomka, powinniśmy współżyć nie częściej niż co dwa dni.
Specjalista odpowiedział również na pytanie, po jakim czasie bezskutecznego starania się o potomka należy udać się do specjalisty.