Trwa ładowanie...
17-11-2015 11:24

Jason Wynyard z Nowej Zelandii ponownie Mistrzem Świata STIHL TIMBERSPORTS

Jason Wynyard z Nowej Zelandii ponownie Mistrzem Świata STIHL TIMBERSPORTS
d2n2cdp
d2n2cdp

Jason Wynyard, reprezentant Nowej Zelandii, ponownie okazał się najlepszy i wygrał Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015 w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wynyard zdobył tytuł po raz siódmy. W Mistrzostwach ustanowiono 20 rekordów krajowych i dwa nowe rekordy świata. Australijczyk Brayden Meyer w Underhand Chop przerąbał siekierą kłodę o średnicy 32 cm w czasie 12.39 sek. Na karty historii wpisał się też Niemiec Dirk Braun, który uzyskał świetny wynik w Stock Saw, przecinając drewno pilarką w zaledwie 9.95 sek. Z kolei polski zawodnik, Arkadiusz Drozdek, zajął 9 miejsce pokonując m.in. sportowców z Włoch i Węgier.

14 listopada w pawilonie 3A na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015. Przed trzema tysiącami żywiołowo reagującej publiczności walczyło 12 najlepszych drwali świata, reprezentantów takich krajów jak: Nowa Zelandia, Kanada, Szwecja, Stany Zjednoczone, Niemcy czy Polska. Mistrz został wyłoniony po ostatniej konkurencji, jaką była Hot Saw, która polegała na odcięciu potężną piłą spalinową o mocy 80 KM 3 krążków drewna tzw. „cookies” od poziomo umocowanej drewnianej kłody. Po raz kolejny tytuł mistrzowski trafił do Jasona Wynyarda z Nowej Zelandii. – Ciężka praca i mordercze treningi przyniosły zamierzone rezultaty. Poziom rywalizacji z roku na rok jest coraz wyższy i trudniej odnosić sukces. Lata lecą i coraz bardziej czuję na plecach oddech młodych i utalentowanych sportowców. Cieszę się z kolejnego sukcesu, ale nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa – mówi zadowolony ze zwycięstwa Jason Wynyard, który na swoim koncie ma już 7 tytułów
Mistrza Świata STIHL TIMBERSPORTS® SERIES. Drugie miejsce zajął Christophe Geissler ze Szwajcarii, który uzyskał najlepszy czas w konkurencji Hot Saw, przecinając niemal półmetrową kłodę w 6.11 sek. Podium dopełnił najmłodszy uczestnik Mistrzostw, 20-latek z Australii, Brayden Meyer, dla którego występ na Mistrzostwach Świata drwali w Polsce był debiutem – W finałowym starciu miałem problemy z Hot Saw. Nie mogłem rozgrzać piły. Jestem jednak zadowolony z 3 miejsca i patrzę z nadzieją w przyszłość – mówił zaraz po zejściu ze sceny podekscytowany Brayden. Nasz reprezentant Arkadiusz Drozdek stracił cenne punkty z powodu falstartu w konkurencji Underhand Chop. Pomimo tego, że w Stock Saw poradził sobie świetnie i miał 4 czas, rywale okazali się minimalnie lepsi. – Atmosfera zawodów była wspaniała. Dałem z siebie wszystko i dziękuję kibicom za wsparcie i gorący doping. Mam nadzieję, że niebawem uda się organizatorom wrócić do Polski z kolejnym finałem – mówi Arek Drozdek z Zielonej Góry.

Przebieg Indywidualnych Mistrzostw Świata

Mistrzem Świata STIHL TIMBERSPORTS® zostaje sportowiec, który zgromadzi największą liczbę punktów we wszystkich sześciu rozgrywanych w trakcie finałów konkurencjach. Podczas zawodów w Poznaniu w pierwszej rundzie walczyło 12 zawodników, którzy zmierzyli się w następujących konkurencjach: Underhand Chop (siekiera), Stock Saw (pilarka) i Standing Block Chop (siekiera). Do drugiej rundy awansowało 8 drwali z najlepszymi wynikami. W kolejnym etapie musieli zmierzyć się w konkurencjach Single Buck (piła ręczna) i Springboard (siekiera). 6 najlepszych zawodników przeszło do trzeciej i finałowej rundy, w której każdy z nich musiał poradzić sobie z ciężką spalinową piłą Hot Saw. Na te starcie czekała cała publiczność. Emocje sięgnęły zenitu, gdy lider tabeli, Jason Wynyard, miał problem z rozgrzaniem swojej 80-konnej piły mechanicznej. Udało mu się to dopiero za 3 razem, tuż przed komendą startową sędziego: „Hands on the wood”. Takiego scenariusza nie napisałby nawet Alfred Hitchcock. Ostatecznie piła odpaliła,
publiczność oszalała, a Jason sięgnął po 7 tytuł Mistrza Świat.

Ponad 3000 kibiców

Drugi dzień Mistrzostw Świata zgromadził na trybunach ponad 3000 kibiców z Polski i całego świata. To był już 11 finał serii zawodów STIHL TIMBERSPORTS® SERIES. Po raz pierwszy zdecydowano się zorganizować go w Polsce. W poprzednich latach odbywał się on m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Norwegii czy Irlandii.

d2n2cdp

Ekstremalny sport z tradycją

Historia rywalizacji w sportach związanych z cięciem i rąbaniem drewna sięga XIX wieku. Legenda głosi, że w 1870 roku w miejscowości Ulverstone w Tasmanii dwóch drwali założyło się, który z nich najszybciej zetnie drzewo. W 1891 roku w tasmańskiej miejscowości Latrobe odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport triumfalnym krokiem rozprzestrzenił się na całym świecie. Aż 4 z 6 konkurencji, w których rywalizują sportowcy STIHL TIMBERSPORTS® SERIES pochodzi z tamtych czasów i nawiązuje do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Obecnie STIHL TIMBERSPORTS® SERIES to najwyższy poziom zawodów, najlepsi zawodnicy oraz największa liczba widzów.

d2n2cdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2cdp