Jeansy ciągle w modzie. Przejrzyj wybrane kroje i fasony
Prawdziwe jeansy powracają do mody jak bumerang. Niezależnie od tego, czy w twojej szafie przeważają chinosy czy nawet spodnie dresowe, znajdzie się tam prawdopodobnie przynajmniej jedna para klasycznych jeansów.
05.04.2018 | aktual.: 05.04.2018 14:01
Ze względu na swoją wytrzymałość, pierwsze jeansy zostały stworzone przede wszystkim z myślą o robotnikach. Miały zagwarantować swobodę ruchów, wygodę, a także być odporne na ścieranie i trudnopalne. Denim był więc równie często wykorzystywany do produkcji kombinezonów roboczych. Dopiero w latach 50. za sprawą filmu "Buntownik bez powodu", dopasowane spodnie z denimu zyskały większą popularność, która utrzymała się do dziś. Dobrej jakości jeansy nie są tanie, ale za to posłużą ci przez długie lata.
Fasony i kroje
Istnieją trzy podstawowe fasony, które są uzależnione od stopnia dopasowania do ciała. Fason slim to spodnie mocno opięte na całej długości, przylegające do ud i łydek. Sprawdzą się z reguły u szczupłych mężczyzn, ale bardziej umięśnieni lub otyli panowie mogą w nich wyglądać nieco groteskowo. Nie należy mylić spodni w fasonie slim z "rurkami", które są ich skrajnie obcisłą wersją. Jeansy w stylu regular to prosty, klasyczny krój, który pasuje wszystkim mężczyznom niezależnie od budowy ciała. Modele loose to szerokie, luźne i nieco workowate jeansy, których lepiej unikać, jeśli ma się masywne i rozbudowane uda.
Sam fason spodni to nie wszystko, trzeba również wybrać krój nogawki. Spodnie narrow, zazwyczaj w wersji slim zwężają się ku dołowi ciaśniej opinając łydki. Dobrym rozwiązaniem jest kombinacja luźnych spodni z nogawką typu narrow, która zamaskuje masywne uda. Straight, czyli proste nogawki doskonale komponują się ze spodniami regular lub loose. Bootcut to popularny krój, w którym nogawka jest lekko rozszerzona od wysokości kolan w dół, dzięki czemu opada na but tworząc charakterystyczne fałdy. Spodnie typu flare to klasyczne dzwony, które swoje lata świetności mają już za sobą.
Do czego nosić
Choć jeansy zaczynały jako strój typowo roboczy, to teraz nie ma przeciwwskazań do noszenia ich w połączeniu z marynarką i eleganckimi butami, choć wymaga to odrobiny wyczucia i dobrego smaku. Pamiętaj, że spodnie do marynarki powinny być odpowiednio dopasowane do ciała, nie mogą opierać fałdami na butach.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć luźne jeansy ze zwężoną nogawką z butami sportowymi, na przykład ze sneakersami czy trampkami. W stylizacji typowo ulicznej sprawdzą się jaśniejsze jeansy z wyraźnymi przetarciami.
Nowe czy znoszone
Z reguły najbardziej popularne jeansy mają kolor indygo, czyli granatu wpadającego w fiolet. Będzie to najbezpieczniejszy wybór, jeśli szukasz spodni, które będą pasować do praktycznie każdego elementu stroju. Nieco trudniej dobrać resztę ubioru do jaśniejszych, błękitnych jeansów czy tych całkowicie białych. W sklepach znajdziesz zarówno wersje o jednolitym kolorze, jak i te fabrycznie "wytarte". Dawniej, by uzyskać efekt znoszonych spodni, ich właściciele używali do tego pumeksu lub małej ilości wybielacza.