Jak pomóc partnerowi w ukończeniu studiów albo zrzuceniu wagi? Ostrożnie, bo wsparcie drugiej osoby może zmniejszyć motywację. Zależność dotyczy związków partnerskich, przyjaciół i relacji rodzinnych - przekonują uczeni.
O demotywującej roli wsparcia przekonują uczeni z dwóch prestiżowych amerykańskich uniwersytetów: Duke University i Northwestern University. Według nich otrzymując pomoc od ważnych dla nas osób uzależniamy się od zewnętrznych czynników. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia naszej wydajności.
Taką tezę amerykańscy badacze postawili na podstawie wyników szeregu doświadczeń. W jednym z nich grupa kobiet ćwiczących fitness wyobrażała sobie swoich partnerów, którzy wspierają je w dążeniu do zamierzonego celu. Okazało się jednak, że ich plan ćwiczeń na następny tydzień był mniej intensywny niż grupy kontrolnej. Z intencjami w parze idą działania. Kiedy badane osoby miały wykonać ważne zadanie związane z ich studiami, te, które mogły liczyć na pomoc, dłużej zwlekały z rozpoczęciem pracy.
[
]( #opinions )
Wsparcie bliskich ma też pozytywne efekty. Może prowadzić do trwalszej relacji. W czasie jednego z badań okazało się, że kobietom, które częściej polegały na pomocy swoich partnerów bardziej zależało na utrzymaniu długotrwałego, stabilnego związku.
Nie pierwszy to przykład tego, że pomoc czy wsparcie może przynosić negatywne efekty. Jak się bowiem okazuje, nadmiar źle okazywanego wsparcia ze strony współmałżonka może zaszkodzić związkowi bardziej niż jego brak, przestrzegają psycholodzy. Przekonanie, że po prostu wzajemne wspieranie się w małżeństwie jest najlepsze dla związku, to mit. W jednym z jej badań uczestniczyły 103 młode małżeństwa, które przez pierwsze pięć lat związku wypełniały coroczne ankiety. Pytano w nich o szczęście małżeńskie i o wsparcie ze strony współmałżonka oraz o to, jak jest ono okazywane.
Wsparcie mogło przyjmować cztery postaci. Były to wsparcie fizyczne i emocjonalne okazywane przez wysłuchanie, przytulanie itd., "wsparcie informacyjne", czyli po prostu dawanie rad, wspieranie pewności siebie współmałżonka, czyli wyrażanie podziwu i wiary w niego oraz praktyczna pomoc, to jest przejęcie części obowiązków lub wspólne obmyślanie rozwiązania problemów.
Okazało się, że na szczęście w małżeństwie najgorzej wpływa nadmiar wsparcia informacyjnego, czyli mówiąc wprost: udzielanie niechcianych rad. Nikt jednak nie narzekał na partnerów, którzy wyrażali wiarę i podziw dla swych współmałżonków - pod warunkiem, ze robili to szczerze.
[
]( #opinions )
Jednak badania pokazały też, że o wiele mniej osób uskarża się na nadmiar wsparcia (ok. 30 proc. mężczyzn i kobiet), niż na jego niedosyt (ok. 60 proc. mężczyzn i 80 proc. kobiet). Dla panów i pań owo pożądane wsparcie oznaczało jednak nieco inne rzeczy. Kolejne badanie pokazało, że dla mężów ważne było, by ich żony udzielały im właściwego rodzaju wsparcia. Natomiast dla żon liczyło się, by ich małżonek starał się ją wspierać - czy mu to wychodzi, czy nie.
_ (PAP), menonwaves_