Trwa ładowanie...
18-02-2016 11:14

Jedna z ostatnich zagadek Polskiej Marynarki Wojennej odkryta przez Polaków

d4580wl
d4580wl

Zanim zanurzą się w podwodny świat, by na własne oczy zobaczyć, co na długie lata, a czasem wieki ukryła historia, spędzają tygodnie na czytaniu archiwalnych dokumentów i przeglądaniu materiałów. Zdarza się też, że o cennym odkryciu decyduje przypadek. Tak właśnie było w przypadku polskiego niszczyciela eskortowego typu Hunt II ORP "Kujawiak", który zatonął 16 czerwca 1942 r. po wpłynięciu na niemiecką minę u wybrzeży Malty.

Wrak odkrył Piotr Wytykowski ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. W 2014 r. brał udział w warsztatach z archeologii podwodnej w Stanach Zjednoczonych i tam poznał Chrisa Kraskę, którego ojciec, Jan Kraska, służył na statku w noc jego zatonięcia. Kraska miał całą szufladę nigdzie niepublikowanych dokumentów dotyczących "Kujawiaka", które udostępnił polskiej ekipie.

Okręt wziął udział w kilku istotnych bitwach, w tym w zwycięskiej walce z Niemcami 26 grudnia 1941 r. Po zatopieniu niszczyciela przez wroga, miejsce jego spoczynku przez ponad 70 lat było tajemnicą. Polska ekspedycja odnalazła wrak leżący na głębokości 100 metrów we wrześniu 2014 r., a w ubiegłym roku dokonała pierwszej eksploracji. Teraz planuje wyjazd na Maltę w celu dokładnego zbadania wnętrza morskiej legendy.

d4580wl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4580wl