Trwa ładowanie...
20-03-2013 12:01

Jest metoda na przedłużenie życia! I do tego taka polska!

Jest metoda na przedłużenie życia! I do tego taka polska!Źródło: 123RF
d3kh5bl
d3kh5bl

Osoby starsze, które mają niskie oczekiwania w stosunku do swojej przyszłości, żyją dłużej. Naukowcy twierdzą, że czynnikiem, który przedłuża życie jest pesymizm.

Z badań przeprowadzonych na przestrzeni dziesięciu lat na 40 tys. osób w wieku dojrzałym wynika, że osoby, które pesymistycznie patrzą w przyszłość, żyją dłużej. Badania wykazały, że czynnik umieralności był wyższy wśród niepoprawnych optymistów.

- Pesymistyczne podejście do przyszłości, może skłaniać ludzi do bardziej ostrożnego życia, a także większej dbałości o swoje zdrowie - wyjaśnia Frieder R. Lang, autor badań z Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg.

Takie niespodziewane wnioski naukowców stoją w opozycji do dotychczasowych przekonań, o tym, że to optymizm przedłuża życie. Wcześniejsze badania sugerowały, że nadmierne radosne patrzenie w przyszłość może wpłynąć na nasze dobre samopoczucie nawet w najbardziej skrajnych życiowych sytuacjach.

d3kh5bl

Mimo że trudno nam się z tym pogodzić, nasze opinie i postawy zależą często od poglądów innych ludzi. Najnowsze badania precyzują tę starą prawdę: pod wpływem innych osób najłatwiej jest zmienić nastawienie nie tyle ze złego na dobre czy z dobrego na złe, co ze złego na jeszcze gorsze.

Zmianę postaw badano na przykładzie zachowań konsumentów. Jak wyjaśniają naukowcy, postawy konsumenckie wobec towarów czy usług są bardzo podatne na opinie innych. Ochotnikom prezentowano informacje na temat nowego produktu, po czym każda z badanych osób niezależnie wyrażała o nim swoją opinię. Zgodnie z tym, czego się spodziewano, niektóre opinie były pozytywne, inne zaś negatywne. Następnie naukowcy informowali badanych o tym, jakie opinie o tym samym produkcie formułowali ich rówieśnicy.

Zaobserwowano wówczas, że szczególny wpływ na zmianę postaw miały opnie negatywne. Badani, którzy początkowo mieli pozytywne nastawienie, byli bardzo wrażliwi na negatywne opinie grupy rówieśniczej. Naukowcy odkryli również, że ci, którzy na samym początku byli negatywnie nastawieni, szczególnie łatwo - pod wpływem wymiany poglądów z rówieśnikami - zmieniali swoją postawę na jeszcze bardziej negatywną.

Naukowcy podkreślają, że wyniki tych badań są szczególnie użyteczne w dobie internetu, który umożliwia intensywną wymianę opinii. Jak mówią, być może ucieszą się z nich przedstawiciele czarnego PR, ale z drugiej strony konsumenci, odbiorcy reklam czy audycji wyborczych będą bardziej świadomi pewnych mechanizmów, które wpływają na ich decyzje.

d3kh5bl

Jak zaznaczają eksperci, już wcześniejsze badania wykazały, że ludziom, którzy optymistycznie oceniają swoje szanse na wyzdrowienie, rzeczywiście łatwiej jest pokonać chorobę. Po przeszczepie serca, na przykład, optymiści szybciej dochodzą do siebie. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu optymizm wpływa na odporność u osób zdrowych oraz czy pesymizm może sprawiać, że chorujemy częściej.

(PAP), mow /PFi, facet.wp.pl

d3kh5bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kh5bl