Trwa ładowanie...
05-06-2014 15:00

Jest młoda i ładna? A może tylko tak pachnie?

Share
Jest młoda i ładna? A może tylko tak pachnie?Źródło: 123RF.COM
d27fei2

Kobiety znają wiele sposobów na to, by poprawić swoją atrakcyjność. Okazuje się, że nie tylko makijaż i strój, ale również zapach wpływa na to, jak je postrzegamy. Naukowcy właśnie odkryli, że wystarczy odrobina perfum, byśmy uznali kobietę za młodszą i ładniejszą.

Badacze z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii postanowili sprawdzić, czy zapach ma istotny wpływ na to, jak postrzegamy inne osoby. W tym celu przeprowadzili serię doświadczeń na grupie osiemnastu ochotników obojga płci. Uczestnikom badania zaprezentowano fotografie twarzy ośmiu kobiet w różnym wieku i z różnymi oznakami starzenia się, takimi jak zmarszczki czy przebarwienia. Kiedy ochotnicy przyglądali się fotografiom naukowcy rozpylali w pokoju jakiś rodzaj zapachu - raz była to woń róż, innym razem nieprzyjemny rybi odorek, ewentualnie mieszanina obu powyższych.

Zadaniem badanych było oszacowanie wieku pań przedstawionych na fotografiach, a także określenie ich atrakcyjności. Okazało się, że wyemitowany w tle zapach miał znaczący wpływ na obie te oceny. Kobiece twarze oglądane z towarzyszeniem miłego zapachu były przez ochotników postrzegane jako młodsze i ładniejsze. Natomiast brzydka woń sprawiała, że te same wizerunki uznawane były za starsze i mniej urodziwe.

d27fei2

Zdaniem dr Janiny Seubert, szefowej zespołu badawczego z Filadelfii, może to świadczyć, że bodźce zapachowe są przetwarzane przez te same ścieżki neuronowe w mózgu, co bodźce wzrokowe.

W praktyce oznacza to, że używanie perfum może wpływać na to jak atrakcyjne wydają nam się inne osoby. Oczywiście woń nie jest w stanie całkowicie "ukryć" takich informacji o wieku, jak np. zmarszczki, ale najwyraźniej potrafi sprawić że zamiast pomyśleć o kimś "stara", myślimy "dojrzała". A to już - z perspektywy osoby ocenianej - spory sukces.

Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań na łamach pisma "PLOS ONE". Co ciekawe - póki co nie wiadomo, czy zapachy mają podobny wpływ na ocenę atrakcyjności mężczyzn. Naukowcy zapowiadają, że zbadają tę kwestię już niebawem. Ciekawe czy uda im się obalić stereotyp, według którego najbardziej atrakcyjny mężczyzna pachnie... pieniędzmi.

d27fei2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27fei2
d27fei2