Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
feminizm
Artykuł Sponsorowany
24-11-2022 15:18
Artykuł sponsorowany Answear

#JESTEMFEMINISTA – dlaczego nie trzeba bać się odważnych słów i idei?

W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Feminizmu, przy okazji którego jeszcze mocniej pochylamy się nad ideą tego ruchu, jego przyszłością i rolą, jaką odgrywa w życiu kobiet i mężczyzn. Ci ostatni coraz częściej i śmielej deklarują: tak, #JESTEMFEMINISTA, solidaryzując się z kobietami i wspólnie się wpierając . Tak samo było podczas drugiej edycji feministycznej akcji zainicjowanej przez markę Answear.LAB.

Share
 Źródło: materiały partnera
dzcxocg

Feminizm? Tak, poproszę!

Choć korzenie feminizmu sięgają XIX wieku i wydawać by się mogło, że na dobre rozgościł się on w mainstreamie, nadal w świadomości niektóry istnieje błędne wyobrażenie na jego temat. Feminizm nie jest negatywnym słowem kojarzącym się z agresywnymi i podporządkowującymi sobie świat kobietami rodem z "Seksmisji". To realny ruch społeczny i polityczny, stworzony przez kobiety, walczący o uzyskanie i utrzymanie równości wszystkich płci. Pomimo kilkudziesięciu lat działań i protestów, do zrobienia jest jeszcze dużo. Kobiety, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wciąż mierzą się z nierównym dostępem do edukacji, mają większe trudności z rozwojem zawodowym, nadal też to głownie na nich spoczywa obowiązek dbania o dom i rodzinę. Choć pracują na tych samych stanowiskach co mężczyźni, zarabiają mniej – w Polsce luka płacowa wynosi 8,5%. Nie wspominając o wciąż żywych stereotypach, przemocy fizycznej i ekonomicznej oraz dyskryminacji na różnych polach. Kobiety muszą uwierzyć w swoje możliwości, i mieć świadomość swojej siły, choć z drugiej strony, do walki i obrony swoich praw potrzebują także mężczyzn. Bez nich, w roli w sprzymierzeńców, ruch feministyczny nie jest w stanie się rozwijać. Dlatego nie bójmy się mówić o tym głośno: nie tylko każda kobieta powinna być feministką – mężczyznom musi zależeć na tym, aby stać się feministami.

Damsko-męski sojusz w walce o równe prawa

Bycie feministą to powód do dumy - od teraz i nie tylko od święta! Jeśli jesteś świadomy istniejących nierówności, zdajesz sobie sprawę, że kobiety muszą walczyć o swoje prawa, sprzeciwiasz się wszelkim formom przemocy, dyskryminacji i seksizmu, wreszcie uważasz, że każdy człowiek zasługuje na wolność i szacunek, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jesteś feministą. Możesz realizować swoją rolę na różnych polach, przyłączając się do feministycznych inicjatyw, obserwując i wspierając pro-kobiece organizacje, edukując siebie i innych czy wspierając bliskie kobiety w ich codziennych obowiązkach, aktywnie włączając się w wychowanie dzieci i dbanie o dom. Wreszcie, możesz przyczynić się do zmian na gruncie językowym, posługując się mogą, która nie dyskryminuje, używając feminatywów, zwalczając zakorzenione w języku stereotypowe, krzywdzące powiedzenia. Na aspekt językowy jako istotny element w dążeniu do równości zwróciła uwagę marka Answear.LAB, inaugurując tegoroczną edycję projektu #JESTEMFEMINISTA.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

#JESTEMFEMINISTA i znam moc słów

Nie musisz być językoznawcą, aby zdawać sobie sprawę z mocy słów. Język kształtuje naszą rzeczywistość, wpływa na to, jak postrzegamy świat, społeczeństwo, bieżące wydarzenia, kulturę. Na to wszystko zwraca uwagę Answear.LAB, który w ramach akcji #JESTEMFEMINISTA szerzy edukację na temat tego, jak mówić, aby nie dyskryminować.

dzcxocg

"Jesteśmy świadome ogromnego znaczenia języka - niezbędnego elementu w dążeniu do równouprawnienia kobiet i mężczyzn, dlatego właśnie na nim koncentrujemy się w ramach tegorocznej edycji projektu #JESTEMFEMINISTA. Język kształtuje rzeczywistość, wpływa na nasze postrzeganie pewnych postaw, sytuacji czy osób. Przykładowo, poprzez feminatywy, możemy nie tylko podkreślić rolę kobiecej pracy w życiu codziennym, ale przede wszystkim przekonać się, jak reagujemy na ten sam zawód zapisany w formie męskiej lub żeńskiej. Od języka się zaczyna - prawdziwa zmiana nastąpi wówczas, kiedy inżynierka, chirurżka, premierka będzie równie ważna i szanowana, jak męski odpowiednik tych zawodów, a prace sfeminizowane będą atrakcyjne dla mężczyzn. Do tego potrzebna jest jeszcze głęboka przebudowa ekonomiczna." – tłumaczy Aga Korsak, Brand Director Answear.LAB.

Posłuchaj, co do powiedzenia mają znani Polacy: aktorzy, dziennikarze, sportowcy, aktywiści, pisarze, artyści, influencerzy, osobowości medialne którzy zaangażowali się w akcję #JESTEMFEMINISTA. Z okazji Światowego Dnia Feminizmu założyli charakterystyczny czarny T-shirt i podzielili się w social mediach swoimi spostrzeżeniami na temat tego, dlaczego warto być feministą, w jaki sposób można wspierać kobiety, mówić o nich i do nich. Walka o równouprawnienie to nasza wspólna sprawa, a zmiany zaczynają się przecież od słów!

Marka, która wspiera kobiety

Za akcją #JESTEMFEMINISTA, w ramach której ponad 100 popularnych Polaków otrzymało charakterystyczny statement T-shirt stoi młoda marka answear.LAB, stworzona przez kobiety i dla kobiet. Od początku działalności motywuje i wspiera kobiety, zachęcając je do walki o siebie, do życia na własnych zasadach i odważnego stąpania po świecie.

Artykuł sponsorowany Answear
dzcxocg
dzcxocg