Trwa ładowanie...

Jesteś fanem górskich wypraw? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Górskie wyprawy cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i możliwość spędzania wolnego czas na łonie natury. Wiedzieć jednak trzeba, że wakacje w górach trzeba odpowiednio zaplanować. Zmienne warunki pogodowe, często dość duże oddalenie od dużych skupisk ludzkich, a także trudny teren generować mogą spore zagrożenia. Dobre przygotowanie i zaplanowanie całego pobytu znacznie zniweluje wszystkie zagrożenia.

Artykuł sponsorowany przez Sportano.pl
  Źródło: Pexels
d3cbeeo
d3cbeeo

Gdzie nocować w górach?

Od czego każdy miłośnik gór powinien zacząć planowanie swoich górskich wypraw? Nie da się ukryć, że najważniejsze jest określenie, gdzie będzie się spędzało pobyt. Wiedzieć bowiem trzeba, że góry dają sporo możliwości. Można znaleźć zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie, ale też w schronisku górskim. Jeśli komuś zależy na możliwie jak najbliższym kontakcie z naturą i chce odpocząć od miejskiego zgiełku, a jednoczenie mieć blisko do wszystkich szlaków górskich, zdecydowanie najciekawszą propozycją noclegu będą schroniska górskie. Są one położone w samych górach, dzięki czemu zapewniają doskonałą atmosferę.

Jak dobrać odzież na górskie wędrówki?

Każdy fan górskich wypraw przyzna, że przemierzanie szlaków to naprawdę niezwykła przygoda. Pamiętać jednak trzeba, że trekking w górach musi być także bezpieczny. Jednym z największych zagrożeń dla każdego turysty jest bez wątpienia pogoda, która w górskich warunkach jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna. Nigdy nie ma się gwarancji, że piękna poranna pogoda utrzyma się przez dłuższy czas i np. w połowie szlaku nie złapie nas burza. Żeby zabezpieczyć się na tego rodzaju losowe wypadki, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni strój.

Absolutną podstawą dla każdego górskiego turysty powinny być buty. Wychodzenie na szlak w zwykłych codziennych butach, które nie są w żaden sposób przystosowane do luźnego skalistego podłoża, to proszenie się o wypadek. Szukając dobrych górskich butów, należy postawić na terenową podeszwę, nieprzemakalny materiał, a także na znaną markę, która gwarantować będzie wysoka jakość. Szczególnie często polecana jest marka Merrell, dostępna np. na: https://sportano.pl/marki/merrell, która specjalizuje się w obuwiu sportowym i turystycznym.

Żeby zabezpieczyć się przed deszczem, ale też niską temperaturą, powinno się mieć ze sobą wysokiej jakości kurtkę. Koniecznie trzeba mieć ją nawet latem, gdyż jej wodoodporny materiał i chroniący przed wiatrem krój z pewnością pozwolą zwiększyć komfort nawet w czasie letniej burzy.

d3cbeeo

Jeśli chodzi o pozostałą odzież, to należy postawić przede wszystkim na uzupełniające się propozycje. Jeśli wychodzić będzie się w góry w krótkich spodenkach, w plecaku należy mieć ze sobą długie spodnie na wypadek ochłodzenia lub deszczu. To samo dotyczy górnej części garderoby, czyli powinno się mieć przynajmniej jedną bluzę i koszulkę na zmianę. Czy jakieś materiały są odradzane? Z pewnością w górach nie sprawdzają się spodnie jeansowe, a także poliestrowe koszulki.

  Pexels
Źródło: Pexels

Co jeść w trakcie górskich wędrówek?

Przemierzanie górskich szlaków to zwykle zajęcie na cały dzień. Odległości może i nie są duże i zwykle ograniczają się do kilku, maksymalnie kilkunastu kilometrów, lecz z racji tego, że ma się do czynienia z górzystym terenem, a często wręcz elementami wspinaczki, na szlaki zwykle wychodzi się wcześnie rano i wraca późnym popołudniem, a nawet wieczorem. Oznacza to, że do wyjścia w góry należy się odpowiednio przygotować pod kątem prowiantu. Co jeść w górach i jak zadbać o swoje wyżywienie?

Zanim przejdziemy do tego, co powinno się jeść w górach, należy w pierwszej kolejności wspomnieć o obowiązkowym przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Osoby dopiero zaczynające piesze wędrówki po górach popełniają dość duży błąd związany z ilością wypijanych płynów. Z uwagi na dość duży ciężar, zabierają ze sobą na szlak po prostu za mało wody. Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest 1,5 litra wody na osobę. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą termosu z ciepłą kawą lub herbatą.

d3cbeeo

Jeśli chodzi o jedzenie, podczas planowania wyprawy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby wyruszającej na szlak. Innej porcji jedzenia potrzebować będzie np. kobieta i mężczyzną. Jeśli chodzi o sam prowiant, to zalecane są batony proteinowe, suszone owoce, orzechy, a nawet zwykłe kanapki.Co w sytuacji, gdy nic nie będziemy mieli ze sobą przygotowanego? Zawsze można wejść po drodze do jednego ze schronisk górskich. W każdym z takich miejsc zjeść można ciepły posiłek, ale też zakupić suchy prowiant potrzebny do dalszej drogi.

Przydatne akcesoria w górach

Na bezpieczeństwo i komfort podróżowania po górskich szlakach wpływać będzie nie tylko nasz strój czy zabrany ze sobą prowiant i odpowiednia ilość wody, lecz również liczne dodatkowe akcesoria. O jakich rzeczach koniecznie trzeba pamiętać, aby móc się w górach czuć cały czas bezpiecznie i mieć sytuacje pod kontrolą?

Zadbać trzeba o to, aby w plecaku górskim znalazła się choćby najprostsza apteczka. Plastry, bandaże czy nawet tabletki przeciwbólowe mogą okazać się bezcenne w trudnej sytuacji. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest latarka. Nigdy nie wiadomo, co nas zastanie na szlaku. Może się okazać, że dojdzie do błędnego oszacowania czasu przejścia i ostatni odcinek będzie się pokonywało po ciemku. W takiej sytuacji latarka będzie mogła nawet decydować o życiu i śmierci turysty. W górach jeden fałszywy krok bez odpowiedniej widoczności może się bowiem zakończyć tragicznie.

d3cbeeo

Wielu turystów wybierając akcesoria w góry, decyduje się na kijki trekingowe. Faktycznie jest to ciekawy dodatek, który nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, lecz dodatkowo ułatwia pokonywanie dłuższych odcinków.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o zapewnieniu sobie odpowiedniej orientacji w terenie. Rzecz jasna w dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystuje się telefony, a nawet odbiorniki GPS. Warto jednak pamiętać, że technologia jest zawodna, dlatego mimo wszystko dobrze jest mieć w plecaku zwykłą mapę.

Artykuł sponsorowany przez Sportano.pl
d3cbeeo
d3cbeeo