Jesteś mężczyzną? Uważaj na to!
Męskim okiem
* Nowe badanie opublikowane w "Journal of Sexual Medicine" odkryło, że obecność symptomów depresji u mężczyzn z zaburzeniami erekcji zwiększa ryzyko chorób serca.*
Objawy depresji często wiążą się z zaburzeniami erekcji. To połączenie skutkuje zwiększonym ryzykiem chorób serca i śmierci. Ponadto w celu zbadania klinicznych powiązań, naukowcy pod przewodnictwem Elisa Bandini z University of Florence przebadali blisko 2000 pacjentów płci męskiej, z kliniki leczącej dysfunkcje seksualne. Posłużyli się do tego metodą wywiadu zorganizowanego, podczas którego wychwycili również objawy depresji.
Wyniki badań pokazują, że zaburzenia erekcji połączone z depresją zwiększają problemy związane z układem sercowo-naczyniowym niezależnie od innych czynników ryzyka. Ponadto nawet przyjmowanie leków antydepresyjnych nie zmieni relacji pomiędzy dotkliwymi symptomami depresji i dolegliwościami układu krwionośnego.
_ - Rozpoznanie objawów depresji u pacjenta z zaburzeniami erekcji jest konieczne nie tylko dla poprawy jego życia seksualnego, ale także, aby zapobiec chorobom serca-_ powiedziała Bandini.
_ - Istotna w tych badaniach jest szersza koncepcja seksualnego i medycznego problemu, który nie dotyczy już tylko sypialni, ale również psychicznego nastroju mężczyzny i zdrowia jego układu krwionośnego. To ważny powód dla kobiet, aby zachęcały swoich partnerów do szukania pomocy w ich zaburzeniach -_ powiedział Irwin Goldstein, redaktor naczelny "Journal of Sexual Medicine" i dyrektor medycyny seksualnej na Alvarado Hospital w San Diego.
Tymczasem jak się okazuje mężczyźni częściej niż kobiety mają tendencję do dyskryminowania osób cierpiących na depresję - uznali australijscy naukowcy. Badanie przeprowadzone wśród 6 tys. Australijczyków wykazało, że mężczyźni, osoby mniej wykształcone i imigranci częściej piętnują tych, którzy zmagają się z depresją. Jedna piąta ankietowanych nie chciałaby pracować z takimi osobami.
ZOBACZ TAKŻE:
Natomiast do ciekawych wniosków dotyczących leczenia depresji doszedł inny zespół australijskich naukowców z University of New South Wales. Dostarczyli mianowicie dowodów na to, że jedzenie fast food ma moc leczenia urazów z dzieciństwa. Oznacza to, że słodkie i tłuste ciastka i hamburgery mają działanie podobne do... antydepresantów.
Co prawda naukowcy wiedzieli już wcześniej, że jedzenie tego typu generalnie poprawia ludziom samopoczucie, jednak tym razem postanowili dokładnie zbadać, jaki wpływ wywiera ono na mózg.
Przeprowadzili badania na dwóch grupach szczurów, które, by wywołać u nich uczucie stresu, zostały długotrwale oddzielone od swoich matek. Zwierzęta z pierwszej grupy były w tym czasie były karmione "zdrowym jedzeniem", natomiast te z drugiej grupy mogły do woli jeść pokarm typu fast food.
Następnie, po przeprowadzeniu testów, okazało się, że u szczurów z grupy żywiącej się jedzeniem określanym potocznie jako "śmieciowe", poziom hormonu stresu był znacznie niższy. Jak podkreśla profesor Margaret Morris, efekt był porównywalny z tym, jaki osiąga się po podaniu antydepresantów.
Odkrycie to może być w przyszłości kluczowe, jeśli chodzi radzenie sobie z zaburzeniami nastroju u ludzi. Profesor ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków - w końcu trzeba by zanalizować nieco więcej czynników, by określić w pełni wpływ pożywienia na mózg.
_ (PAP), menonwaves_