Trwa ładowanie...
25-05-2011 15:20

Jesteś szczęśliwy? Nie masz szans na dziewczynę!

Jesteś szczęśliwy? Nie masz szans na dziewczynę!Źródło: Thinkstockphotos
d4i1ti8
d4i1ti8

Męskim okiem

Mimo że zewsząd wkładają nam do głowy, że uśmiech na twarzy to połowa sukcesu w kontaktach z innymi ludźmi, okazuje się, że to nie do końca prawda. A przynajmniej nie w sytuacji, gdy mamy na oku przedstawicielkę płci pięknej i chcemy ją skutecznie uwieść.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili jedne z pierwszych badań na temat zależności między mimiką i postawą ciała a atrakcyjnością seksualną. Rezultaty są nieco zaskakujące.

W serii badań 1000 uczestników oceniało atrakcyjność przedstawianych im losowo wizerunków osób - mężczyźni oceniali kobiety, a kobiety mężczyzn. Osoby na obrazkach miały następujące rodzaje uniwersalnych grymasów i postaw: osoba szczęśliwa - z szerokim uśmiechem na ustach, dumna i pewna siebie - wyprostowana, z podniesioną głową i wypiętą piersią oraz zawstydzona i zmartwiona - z opuszczoną głową i oczyma.

Kobiece wybory, jak zwykle sprawiły niespodziankę: okazuje się, że najmniej atrakcyjny jest mężczyzna szczęśliwy i uśmiechnięty od ucha do ucha. Najbardziej nęcący jest natomiast facet w pozie pełnej pewności siebie i dumy - słowem samiec alfa.

d4i1ti8

Co najbardziej zaskakujące, od uśmiechniętego mężczyzny atrakcyjniejszy jest również jednak facet w pozie pełnej zawstydzenia i zmartwienia - czyżby winę za ten stan rzeczy ponosił instynkt macierzyński i chęć opiekowania się takim facetem?

Mężczyźni natomiast jako najbardziej atrakcyjne ocenili zdjęcia kobiet uśmiechniętych i promieniejących szczęściem. Najmniej entuzjastycznie zostały ocenione fotografie, na których kobiety były w pozach dominujących, pełnych dumy i pewności siebie. Czyli wręcz stereotypowo.

Prowadzący badania tak podsumowują rezultaty: "Generalnie wyniki zdają się oddawać pewne bardzo tradycyjne normy płciowe i wartości kulturowe, które wyłoniły się, rozwinęły i wzmocniły przez lata, przynajmniej w kulturach zachodnich. (...) Są to również takie normy, które wśród wielu osób uważane są za staroświeckie i które prawdopodobnie uważały, że poczyniliśmy postęp".

[

]( #opinions )

Wychodzi na to, że choćby środowiska feministyczne nie wiadomo, jak się starały, pewnych naturalnych preferencji zakodowanych w naszej psychologii się nie przeskoczy i najbardziej łakomym kąskiem pozostaje facet macho i szczęśliwa kobieta.

d4i1ti8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ti8