Trwa ładowanie...
22-02-2011 12:55

Jeszcze lepszy sposób na kaca!

Złośliwi zwykli mawiać, że najlepszym sposobem na leczenie kaca jest po prostu niepicie. A wszystko w myśl szeroko pojętej prewencji. Karnawał wciąż trwa, w związku z czym wielu z nas narażonych jest na poranne bóle głowy, potocznie zwane kacem. Kubek kawy i aspiryna okazują się najlepszym sposobem na zwalczanie skutków karnawałowego imprezowania z alkoholem.

Jeszcze lepszy sposób na kaca!Źródło: Jupiterimages
d2jfinc
d2jfinc

Jedną z głównych przyczyn, dla których po nocnych zabawach odczuwamy bóle jest substancja chemiczna zwana octanem (aldehyd). Wydzielana jest ona przez nasz organizm podczas procesów przetwarzania alkoholu po spożyciu. Kofeina oraz niektóre środki przeciwbólowe potrafią zablokować efekty octanu, wybawiając od porannych cierpień miliony istnień.

Sposobów na walkę z kacem jest wiele. Coraz to nowe propozycje i sugestie pojawiają się w tej odwiecznej dyskusji. Niektórzy twierdzą, że woda pitna jest lepszym środkiem, ponieważ nie odwodni organizmu tak, jak napój kofeinowy. Dla innych zbawiennym lekarstwem jest pełne, smakowite angielskie śniadanie.

Sposób na kaca

Co ciekawsze, regularne picie kawy zmniejsza ponoć ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej i gardła. Tak przynajmniej starają się przekonywać amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Utah.

Dotychczas wykazano już, że picie kawy zmniejsza ryzyko nowotworów prostaty i mózgu. Badacze z University of Utah przeanalizowali dane pochodzące z 9 niezależnych projektów dotyczących związku picia kawy z zachorowalnością na nowotwory głowy i szyi.

d2jfinc

[

]( #opinions )

Ich wyniki wykazały, że regularne picie przynajmniej 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i gardła o 39 proc. (w porównaniu z osobami nie pijącymi kawy w ogóle). Picie herbaty nie wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwory szyi i głowy. Pełen raport można przeczytać na łamach pisma "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Dlaczego przytaczamy te dwa wyniki badań. Ano dlatego, że aldehyd octowy nie tylko powoduje przykre objawy nadużycia alkoholu, ale także podnosi ryzyko wystąpienia raka. Naukowcy z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto oraz niemieckiego laboratorium chemiczno-weterynaryjnego w Karlsruhe wykazali, że picie alkoholu podnosi ryzyko raka ze względu na aldehyd octowy, który powstaje w wątrobie w wyniku uwodornienia etanolu przez enzym - dehydrogenazę alkoholową.

d2jfinc

Aldehyd octowy zagraża nam także na inne sposoby - jest obecny w zanieczyszczonym powietrzu, w dymie tytoniowym, w niektórych pokarmach. Jak wskazują badania, sprzyja on rozwojowi pewnych postaci nowotworów - zwłaszcza górnego odcinka przewodu pokarmowego.

[

]( #opinions )

Według kanadyjsko - niemieckiego zespołu, u osób nadużywających alkoholu przeciętna ekspozycja na aldehyd z napojów alkoholowych daje ryzyko zachorowania na raka wynoszące 7,6 do 10 000, zaś przy zanieczyszczonym alkoholu niskiej jakości - 1 do 1000. To dużo więcej, niż wynosi ryzyko związane z obecnością aldehydu w otoczeniu.

(PAP), (Daily Mail), menonwaves/ PFi

d2jfinc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jfinc