Trwa ładowanie...
d48nlhl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ciekawostki

Joga zwiększa satysfakcję z seksu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joga zwiększa satysfakcję z seksu
(Fotochannels.com)
d48nlhl

Uprawienie jogi korzystnie wpływa na zdrowie, ale również na kontakty seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet - pisze William J. Broad, autor książki "The Science of Yoga: The Risks and the Rewards", która ukazała się w USA.

Wieloletni dziennikarz naukowy "New York Times" twierdzi, że w Indiach ustalono, iż joga podnosi popęd seksualny i poprawia odczuwanie satysfakcji z seksu, jak też zwiększa bliskość między partnerami.

Badacze Rutgers University (USA) skanowaniem mózgu wykazali, że niektóre osoby uprawiające jogę potrafią mentalnie osiągnąć stan ekstazy. W tym czasie wzrasta u nich ciśnienie tętnicze krwi, większe jest tempo bicie serca i spada odczuwanie bólu, podobnie jak podczas odczuwania orgazmu.

d48nlhl

O tym, że joga zwiększa radość z seksu przekonywał już B. K. S. Iyengar w książce "Light on Yoga", która ukazała się w 1965 r. "Od tego czasu coraz więcej jest dowodów, że zwiększa ona wrażliwość na dotyk i bodźce seksualne oraz sprawia, że szczytowanie jest bardziej intensywne" - pisze Broad.

W Rosji i Indiach wykazano, że joga zwiększa poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który mniejszych ilościach występuje także u kobiet. Czescy badacze przy użyciu EEG dowiedli zaś, że podczas niektórych ćwiczeń jogi mózg wykazuje podobną aktywność jak u osób zakochanych.

Z kolei specjaliści University of British Columbia (Kanada) odkryli, że podczas ćwiczeń oddechowych zwiększa się ukrwienie narządów płciowych (zwiększających wrażliwość na dotyk). Wykazali oni, że takie ćwiczenia wywierają korzystny wpływ nawet u osób z obniżonym libido.

William Broad zwraca jednak uwagę, że uprawianie jogi może wpływać również na zachowania seksualne. Gdy zostało ono spopularyzowane wśród amerykańskich "baby boomers", coraz częściej zaczęło dochodzić do kontaktów seksualnych między studentami a ich instruktorami. Doszło nawet do tego, że California Yoga Teachers Association uznało je za niemoralne i wezwało do "przestrzegania wysokich standardów etycznych". (PAP) zbw/agt/Puch

Zapisz się na zajęcia z jogi! Kliknij i zobacz, gdzie możesz uprawiać jogę!

d48nlhl

Podziel się opinią

Share

d48nlhl

d48nlhl