Już Rzymianki nosiły bikini, czyli krótka historia bielizny
Prehistoryczne staniki
Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek po raz pierwszy założył na siebie bieliznę, ale początkowo to był luksus
Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek po raz pierwszy założył na siebie bieliznę, jednak zachowane dowody na istnienie tej części garderoby sięgają ok. III w. p.n.e. Przekazy zarówno piśmienne (m.in. "Odyseja"), jak również rzeźby oraz malunki wskazują na rozwiniętą modę bieliźnianą w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Mozaika z 400 r. p.n.e. pokazuje Rzymianki w skąpych częściach materiału przepasających biodra oraz biust, do złudzenia przypominających, uznawane za wynalazek XX w., bikini.
Fani Raquel Welch na pytanie, kiedy wynaleziono bieliznę, z pewnością odpowiedzą, że gdzieś około "Miliona lat przed naszą erą". Aktorka występuje w tej hollywoodzkiej produkcji (1966 r.) odziana w seksowny, skórzano-futrzany strój zakrywający jedynie intymne części ciała. Nie ma dowodów na to, że prehistoryczni ludzie nosili podobne kreacje, ale czy obrazy popkultury i jej ikony nie stały się ważniejsze od samej historii?
Od starożytności bielizna stanowiła wyznacznik statusu społecznego. Ludność uboga i niewolnicy pod skromnymi szatami mieli nagie ciała, natomiast członkowie szlachetnych, zamożnych rodów zakładali pod kosztowne kreacje coraz to wymyślniejsze elementy garderoby (co ciekawe bardzo długo bielizna miała chronić ubranie przed brudnym ciałem).