Trwa ładowanie...
08-12-2011 16:10

Już wiemy, dlaczego kobiety źle parkują...

Już wiemy, dlaczego kobiety źle parkują...Źródło: Thinkstockphotos
d3oxc9u
d3oxc9u

Na widok parkującej kobiety niejednemu facetowi włos się jeży na głowie, a skóra cierpnie na plecach, natomiast strach ustępuje tylko zdziwieniu - "Jak to się dzieje, że ustawienie samochodu na pustym polu sprawia im tyle trudności?", zastanawiamy się nieraz. Cóż, naukowcy zbadali ten problem i znaleźli wreszcie odpowiedź! Uczeni doradzają nawet co robić, by nauczyć ją sprawnie parkować!

Któż z nas, choć raz, nie był świadkiem podobnego zdarzenia - najpierw misterne zawracanie "na 21 razy", potem seria nieskoordynowanych obrotów kierownicą, wreszcie zgrzyt pękającego lakieru i rysowanej karoserii, a na końcu, uradowana mina kobiety-kierowcy, wraz z optymistycznym komentarzem: "Na styk!" W tym miejscu warto także przytoczyć pewną zabawną anegdotkę, jaką jeden z Internautów zamieścił pod jednym z ostatnich artykułów w naszym serwisie: "Niedziela. Wczesny ranek. Godzina 7.30. Pusty /!/ parking. Podjeżdża kobieta. Stawia samochód obok mojego i wysiadając uderza swoimi drzwiami w bok mojego samochodu. W odpowiedzi na moje grzeczne pytanie - 'Proszę pani, dlaczego? Za co?' - przyszło mi wysłuchać głupich inwektyw, że jestem niewychowany. NAPRAWDĘ. PS Nie piję alkoholu i nie byłem po imprezie."

A to jedynie czubek góry lodowej, na którą składają się setki, jeśli nie tysiące mrożących krew w żyłach opowieści o kobietach za kółkiem. Na szczęście, grupa naukowców z "University of Georgia Health Centre", postanowiła wziąć się do roboty, traktując te frywolne historie nie w kontekście żartów, a jako materiały wsadowe do niezwykle ważkiego badania, którego celem było ustalenie odpowiedzi na bardzo proste pytanie: Dlaczego kobiety źle parkują? Tym samym, dr Zachary Estes oraz dr Sydney Felker wzięli na swoje barki rozwiązanie tajemnicy, która trapiła mężczyzn, odkąd pierwsze fordy, model T, opuściły taśmy produkcyjne fabryki Henry'ego Forda. O tym, co ustalili, przeczytać mogliśmy w magazynie "Archives of Sexual Behaviour". Co ciekawe, wiedza którą tu za chwilę przedstawimy jest tyleż interesująca, co aktualna - w końcu już niedługo Święta, a więc obecnie we wszystkich większych centrach handlowych parkingi pękają w szwach - od samochodów prowadzonych przez kobiety...

TAK PARKUJE KOBIETA - FILM

Na łamach brytyjskiego "Daily Mail" dr Estes mówi o tym, że już od jakiegoś czasu wśród specjalistów coraz mocniej przebija się pogląd, że kobiece problemy, pojawiające się podczas zadań angażujących wyobraźnię przestrzenną (jak właśnie parkowanie, czy czytanie map), wywodzą się w istocie z rzeczy nader prozaicznej, jaką jest... pewność siebie. Innymi słowy, w dużej mierze jest tak, że to mężczyźni wmawiają paniom mizerne umiejętności za kółkiem, w co te z kolei niepotrzebnie wierzą, przez co - paradoksalnie - ich zdolności faktycznie pogarszają się. I kto wie, być może jest w tym trochę prawdy, w końcu nierzadko, gdy partner napomina swoją dziewczynę, że źle się zabiera do parkowania, jej wzrok staje się jeszcze bardziej rozbiegany, ta wpada w histerię, natomiast cały proces wydłuża się do kilkunastu minut. Dr Estes postanowił baczniej się temu przyjrzeć.

d3oxc9u

W tym celu, naukowiec zgromadził około 550 amerykańskich studentek, którym nakazał przeprowadzanie różnych eksperymentów w komputerowym środowisku 3D. Panie miały do wykonania kilka zadań, podczas, gdy Estes i jego koledzy modyfikowali poziom pewności siebie i samoocenę ochotniczek. "Nasze badanie wykazało, że rzeczywiście - kiedy poprawić nastawienie kobiety względem siebie, stanie się ona lepsza w zadaniach wymagających wyobraźni przestrzennej" - co w teorii oznacza, że nawet najbardziej oporna kobieta może się nauczyć wspaniale parkować. Ale tylko w teorii, bo przecież trudno uwierzyć, że wszystko sprowadza się do opinii innych - w tym przypadku mężczyzn. A co o sprawie sądzą naukowcy? "Dodanie odrobiny otuchy podczas parkowania równoległego, z pewnością nie zaszkodzi", mówią. I tego się trzymajmy, wszak jadąc w fotelu pasażera grunt to zachować spokój, albo chociaż zamknąć oczy... Czy faktycznie, jeśli połechtać kobiece ego i samoocenę, to panie są w stanie zamienić się w rajdowców?

MW/PFI

d3oxc9u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oxc9u