Już wkrótce mężczyźni będą żyć tak długo jak kobiety
Fakty nie kłamią. Średnia długość życia mężczyzn jest krótsza niż kobiet. Ale jest szansa na to, że w niedalekiej przyszłości dogonimy panie. To nie tylko zasługa medycyny, która stoi na coraz wyższym poziomie, ale także wzrostu świadomości mężczyzn, którzy starają się dbać o własne zdrowie i wiedzą, jak to robić.
13.05.2015 | aktual.: 13.05.2015 11:17
Na razie nie wygląda to dobrze. W Polsce mężczyźni żyją średnio 73,5 roku, czyli oczekiwana długość ich życia jest o cztery lata krótsza niż u kobiet (dane Światowej Organizacji Zdrowia)
. W Rosji kobiety żyją średnio 70 lat, a mężczyźni aż sześć lat krócej. Najdłużej mężczyźni żyją w Japonii, gdzie oczekiwana długość ich egzystencji wynosi 85 lat (w przypadku kobiet wskaźnik ten wynosi 87,3 lat). W ciągu najbliższych lat świat czekają jednak zmiany, a szanse przedstawicieli obu płci, dotyczące długowieczności, mają zostać wyrównane.
Angielscy naukowcy już dziś prognozują, że ta różnica będzie się stopniowo zmniejszać, a panowie w ciągu najbliższych lat zbliżą się do pań (w niektórych krajach na świecie już tak się dzieje). Według publikacji, która ukazała się w prestiżowym czasopiśmie „Lancet”, już w 2030 r. mężczyźni będą żyli średnio tylko 2 lata krócej, a potem dystans stopniowo będzie nadal się kurczył. Kluczową rolę odegra coraz wyższa jakość leczenia panów oraz fakt, że oni sami przykładają coraz większą wagę do swojej kondycji.
Do wniosków takich naukowcom udało się dojść dzięki opracowaniu pięciu modeli matematycznych, zawierających szczegółowe dane z lat 2002-2012. W oparciu o taki wzorzec, specjaliści zbadali, jak sytuacja będzie się kształtowała w najbliższych latach. Badacze ustalili, że np. w Wielkiej Brytanii w 2030 r. oczekiwana średnia długość życia mężczyzn będzie wynosiła 85,7 roku (dziś 79,5). Tymczasem już dziś wiadomo, że realizacja zapowiedzi naukowców będzie miała olbrzymi wpływ na sytuację ekonomiczną wielu krajów.
- Większe zyski, jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia, oznaczają większe wydatki na emerytury, a także na służbę zdrowia oraz opiekę społeczną, które będą musiały służyć starszej rzeszy ludzi, niż to jest obecnie planowane – powiedział Majid Ezzati z prestiżowego Imperial College London, który kierował badaniami. - Nasze metody dużo lepiej odzwierciedlają rosnącą średnią długość życia niż prognozy, które są obecnie stosowane.
Podobne badania mają miejsce na całym świecie. Według analiz, które przeprowadzone zostały w Stanach Zjednoczonych przez specjalistów zajmujących się kwestiami społecznymi, w 2050 r. średnia długość życia kobiet może wzrosnąć nawet do 94 lat.
Eksperci twierdzą, że podobny trend będzie można zaobserwować we wszystkich krajach rozwiniętych. Różnica w długości życia pomiędzy kobietami a mężczyznami ma się zaś skurczyć do niespotykanego dotąd poziomu. Jednocześnie naukowcy podkreślili, że będzie można zaobserwować pogłębiające się nierówności pomiędzy długowiecznością ludzi żyjących w obszarach dobrze rozwiniętych, a tymi, którzy żyją w miejscach, w których występuje utrudniony dostęp do służby zdrowia.
Skąd się biorą różnice w długości życia mężczyzn i kobiet?
Jedną z głównych rzeczy, które dziś mają wpływ na to, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, jest styl życia. Panie wykazują mniejsze skłonności do ryzyka, rzadziej sięgają po używki i znacznie lepiej się odżywiają. Zdaniem szwedzkich naukowców, mężczyźni jeszcze szybciej dogoniliby kobiety, gdyby zaczęli regularnie ćwiczyć i zadbali o zrównoważoną dietę. Szacuje się, że już sama zmiana tych nawyków o 80 procent zmniejszyłaby ryzyko zawału serca, a tym samym prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci wśród panów.
Fakt, że ludzie żyją coraz dłużej, skłonił niedawno naukowców do przesunięcia granicy starości. Jak tłumaczą badacze, obecnie ludzie, którzy przekraczają 60. rok życia, a o których jeszcze niedawno mówiło się jak o osobach starszych, dziś są coraz częściej uznawani za osoby w średnim wieku.
Dokąd to wszystko nas zaprowadzi? Aubrey De Grey, uznany na świecie naukowiec zajmujący się biogerontologią (nauka zajmująca się przyczynami starzenia biologicznego), ogłosił w 2011 r., że na świecie już dziś żyje człowiek, który jako pierwszy dożyje 150 lat.
RC/dm,facet.wp.pl
Polecamy również: