Trwa ładowanie...
21-03-2012 12:49

Kamera pokaże obiekt za rogiem

Kamera pokaże obiekt za rogiemŹródło: Fotochannels.com
d1lyzw5
d1lyzw5

Naukowcy z USA opracowali system trójwymiarowego rozpoznawania obiektów znajdujących się za osłoną lub za rogiem budynku. Ułatwi on działania ekip ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych. Interesują się nim także służby mundurowe i wojsko - poinformowały media.

Opisany w "Nature Communications" zintegrowany system zdalnej obserwacji trójwymiarowej - autorstwa naukowców z Camera Culture Group w Media Lab, należących do Massachusetts Institute of Technology (MIT) - składa się z superszybkiego czerwonego lasera, zaopatrzonego w system odchylających wiązkę luster o określony kąt oraz kamery z fotodetektorem.

Laser wysyła wiązkę impulsową trwającą 0,05 bln sekundy w ścianę znajdującą się naprzeciw przeszkody zasłaniającej obiekt. System luster odchyla tak wiązkę, aby odbiła się od ściany i trafiła w zasłonięty obiekt. Z kolei on odbije światło wiązki, które trafi w ścianę - wyjaśniają naukowcy.

Po stopniu rozproszenia wiązki odbitej, kamera odczyta przypuszczalny kształt obiektu dwuwymiarowo, zaś algorytm zainstalowany w oprogramowaniu sterującym systemem przetworzy ten kształt na obraz trójwymiarowy.

Szybkość kamery pozwoli na pomierzenie i odczytanie kształtu znajdującego się w zasłoniętym obszarze w ciągu 2 bln części sekundy. Zmiana okresu między błyskiem lasera, a czasem pomiaru przez kamerę pozwala ustalić odległość od obiektu. Jego prawdopodobne wymiary można ustalić ze sposobu rozproszenia wiązki. Rozdzielczość kamery limitowana jest przez szybkość światła wiązki laserowej.

Jak twierdzi portal informatyczny "The Register", wynalazkiem uczonych z MIT już interesuje się armia USA i tamtejsze służby mundurowe oraz Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (US Department of Homeland Security), który chciałby na bazie systemu opracowanego w MIT opracować system dla służb ratowniczych. (PAP) mmej/agt/Puch

d1lyzw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lyzw5