Kamizelki wracają w wielkim stylu. Warto mieć je w szafie

Dla niektórych to jeden z elementów mody, który już dawno przeminął, inni uważają je za wyznacznik dobrego smaku i klasycznej elegancji. Kamizelki wracają w wielkim stylu i warto mieć to na uwadze. Założysz ją nie tylko do garnituru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamizelkę można nosić zarówno z marynarką, jak i bez
Kamizelkę można nosić zarówno z marynarką, jak i bez (Shutterstock.com)
WP

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad dotyczących łączenia kamizelek z innymi elementami garderoby. Możesz nosić je na różne sposoby – w stroju formalnym, mniej oficjalnym, a nawet w wersji bez marynarki. Wybór zależy od ciebie.

WP

Dopasowana kamizelka powinna przylegać do torsu, dlatego odpowiednie jej dobranie może stwarzać nieco problemów. Jeśli po założeniu kamizelka marszczy się na bokach, to znaczy, że trzeba wybrać luźniejszy rozmiar. Dodatkowo nie może być zbyt długa, kamizelka powinna sięgać do pasa tak, by zasłonić koszulę od dołu. Prawidłowo dobrana kamizelka powinna podkreślić męską sylwetkę, nadając jej kształt "marchewki" – poszerzyć barki oraz klatkę piersiową, a także wysmuklić talię.

Pixabay.com
Podziel się

W stroju formalnym…

WP

Najbardziej formalne są typowe kamizelki wieczorowe. Zakładając trzyczęściowy garnitur musisz jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Podobnie jak w przypadku marynarki, dolny guzik kamizelki powinien pozostać odpięty. Wtedy strój układa się o wiele lepiej, jest bardziej wygodny, a dodatkowo ułatwia siadanie. W razie potrzeby, jeśli wycięcie jest stosunkowo płytkie, można rozpiąć również najwyższy guzik. Nigdy jednak nie powinno się pokazywać w garniturze z całkowicie rozpiętą kamizelką, nawet w wersji nieformalnej.

Musisz pamiętać, że zasada ta nie obejmuje kamizelek dwurzędowych. Modele jednorzędowe z wycięciem w kształcie litery V możesz równie dobrze nosić bez marynarki, trzeba jednak zwrócić wtedy uwagę na materiał, z którego wykonano jej tył. Jeśli tylna część uszyta jest z materiału podszewkowego, to lepiej nie rozstawać się z marynarką.

WP

…jak i półformalnie

O ile kamizelki formalne powinny być utrzymane w podobnym tonie co garniturowe, to przy strojach nieformalnych można nieco popłynąć. Chodzi tu zarówno o dobór koloru tego dodatku, jak i o materiał, wzór i deseń. Kamizelka w stroju półoficjalnym powinna wyraźnie odznaczać się od marynarki pod względem koloru. W ten sposób podkreślisz ten element stroju oraz jego nieformalny charakter.

WP

Tkanina musi współgrać z mniej oficjalnymi materiałami, dlatego panowie często wybierają bardziej mięsiste materiały takie jak tweed o charakterystycznym jodełkowym wzorze. Alternatywą są nieco cieńsze tkaniny z deseniem w kratę lub pepitkę. W przeciwieństwie do kamizelek garniturowych, w modelach casualowych można pozwolić sobie na dość spore wycięcie, które wyeksponuje koszulę oraz krawat. Jeśli taki strój jest dla ciebie zbyt formalny, z tego ostatniego możesz zrezygnować.

123RF.COM
Podziel się
WP

Kamizelka nie kojarzy się już z bardziej konserwatywnym podejściem do kwestii męskiej mody. Popularne w ostatnich czasach kroje i fasony coraz częściej można spotkać nie tylko na wybiegach, ale i również na ulicy. Są nie tylko jednym z charakterystycznych elementów stylu smart casual, ale pozwalają również na odpowiednie wymodelowanie sylwetki. Warto mieć choć jedną kamizelkę w swojej szafie.

Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP