Trwa ładowanie...
d1n73fk
Ciekawostki

Kapsułka oczyszcza skażone radioaktywnie napoje

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kapsułka oczyszcza skażone radioaktywnie napoje
(Fotochannels.com)
d1n73fk

Kapsułka wrzucona do mleka, soku owocowego czy innego napoju oczyszcza je z kilkunastu radioaktywnych substancji - poinformowano podczas 243 zjazdu American Chemical Society w San Diego.

Poczucie zagrożenia atakami terrorystycznymi przy użyciu "brudnych bomb" oraz awariami takimi jak w Fukushimie zaowocowało stworzeniem kapsułki usuwającej skażenia. Opracowaniem kapsułki zajął się zespół doktora Allena Abpletta z Oklahoma State Uniwersity w Stillwater.

Technologia ta może być stosowana zarówno na wielką skalę w przemyśle, jak i przez indywidualnych konsumentów, którzy wrzucaliby kapsułkę do podejrzanego napoju.

d1n73fk

Sama metoda jest przekształconym i zaadaptowanym procesem, który został opracowany z myślą o uzyskiwaniu uranu z wody morskiej oraz oczyszczaniu ścieków z metali ciężkich. Co za tym idzie, z soków czy mleka mogą być usuwane również szkodliwe metale ciężkie - na przykład arsen, ołów czy kadm.

Zasadniczą rolę w procesie oczyszczania odgrywają nanocząsteczki tlenków metali, które wiążą się z zanieczyszczeniami i usuwają je z roztworu - reagują z wszystkimi 15 promieniotwórczymi metalami z grupy aktynowców (między innymi: uranem, torem i plutonem), a także radioaktywnym strontem oraz niepromieniotwórczymi, a szkodliwymi metalami w rodzaju ołowiu.

W najprostszej wersji wystarczy kapsułkę z nanocząsteczkami (która przypomina kapsułkę z lekiem) wrzucić do odkażanego napoju i zamieszać, po czym usunąć kapsułkę. Skuteczność metody jest na tyle duża, że ilość radioaktywnych pierwiastków w roztworze spada do niewykrywalnego poziomu.

Pierwszym komercyjnym zastosowaniem technologii ma być oczyszczanie wapnia do produkcji suplementów ze śladów ołowiu, kadmu i radioaktywnego strontu. (PAP) pmw/krf/ijuh

Chcesz się lepiej odżywiać? Kliknij!

d1n73fk

Podziel się opinią

Share
d1n73fk
d1n73fk