LudzieKarol Wojtyła - wielki człowiek wśród wielkich ludzi

Karol Wojtyła - wielki człowiek wśród wielkich ludzi

Karol Wojtyła - wielki człowiek wśród wielkich ludzi

18.05.2016 | aktual.: 27.12.2016 15:23

Dla większości Polaków był (i jest nadal) najwybitniejszą postacią w dziejach naszego narodu przełomu XX i XXI wieku

Potrafił cieszyć się życiem, choć ono go nie rozpieszczało

Poeta, dramaturg, aktor, pedagog, filozof, mistyk, duchowny, głowa Kościoła katolickiego. Postać Karola Wojtyły ma wiele wymiarów. Dla większości Polaków był (i jest nadal) najwybitniejszą postacią w dziejach naszego narodu przełomu XX i XXI wieku.

Imię dostał po Karolu, władcy Austro-Węgier. Ojciec, także Karol, dawny oficer armii cesarskiej, chciał w ten sposób uczcić pamięć ostatniego cesarza Austrii i apostolskiego króla Węgier. Sam Jan Paweł II w roku 2004 wyniósł na ołtarze tego monarchę. Był to ostatni błogosławiony w czasie jego pontyfikatu. 18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła.

Los chciał też, by Wojtyła od wczesnych lat stykał się z wybitnymi postaciami kształtującymi historię Polski. Byli wśród nich m.in. kardynał Adam Stefan Sapieha - arcybiskup metropolita krakowski i prymas Stefan Wyszyński.

1 / 7

W dzieciństwie stracił matkę i starszego brata

Obraz
© Szkolne zdjęcie Karola Wojtyły (górny rząd, pierwszy z lewej), ok. 1930 roku / Getty Images

Z arcybiskupem Sapiehą Karol zetknął się 3 maja 1938 roku w trakcie bierzmowania. 6 maja tegoż roku Wojtyła wygłosił mowę powitalną w trakcie wizyty hierarchy w Gimnazjum im. Marcina Wadowity. Metropolita, któremu z racji urodzenia (wywodził się ze słynnego rodu litewskich możnowładców) i stanowiska przysługiwał podwójny tytuł książęcy, był zauroczony młodym człowiekiem. Zapytał o plany na przyszłość. Zmartwił się, gdy usłyszał, że młodzieniec chce studiować polonistykę. Widział go jako kapłana. I nie pomylił się.

Na razie jednak młody Karol o kapłaństwie nie myślał. Jego pasją od najmłodszych lat była piłka nożna i turystyka. Potrafił cieszyć się życiem, choć ono go nie rozpieszczało. Gdyby nie głęboka wiara wyniesiona z domu rodzinnego...

W dzieciństwie zmarła mu matka, a trzy lata później, jako 12-latek, ciężko przeżył śmierć brata. Został mu tylko ojciec. Nie na długo.

2 / 7

Od polonistyki do teologii

3 / 7

Od wikarego do wykładowcy

Obraz
© Zdjęcie wykonane ok. 1960 roku / Getty Images

Po powrocie w 1948 roku Karol Wojtyła trafił jako wikary do parafii w małej wsi Niegowici. Nie został tu długo. Już rok później rozpoczął pracę w Krakowie - w parafii św. Floriana.

W 1951 roku, po śmierci kardynała Sapiehy, poświęcił się ukończeniu pracy habilitacyjnej. Przez następne lata wykładał też w licznych seminariach duchownych oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę w tej ostatniej uczelni przerwał dopiero wybór na papieża w 1978 roku.

4 / 7

Adam Sapieha - ważny czlowiek w życiu Karola Wojtyły

Obraz
© Ksiądz Adam Sapieha / wikimedia commons

Przez całe życie wspominał tak ważną dla niego postać Sapiehy, który 1 listopada 1946 roku wyświęcił go na księdza.

"Był wielkim synem swojej ojczyzny; stanowczym w trudnych momentach, odważnym ponad miarę jakiejkolwiek przeciętności, niezwykłym synem swojej ojczyzny, niezwykłym mężem dziejów i Polski" - mówił po latach, już jako papież Jan Paweł II.

Wkrótce po prymicji arcybiskup wysłał młodego kapłana na studia do Rzymu - na słynną uczelnię Angelicum.

5 / 7

Wyszyński i Wojtyła - władza chciała ich poróżnić

Obraz
© Arcybiskup warszawski Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła, rok 1978, na krótko przed wyborem na papieża / Getty Images

Na zdolnego i młodego duchownego coraz częściej zaczął zwracać uwagę prymas Stefan Wyszyński, który jego postacią zainteresował także Watykan.

4 lipca 1958 roku, mając niespełna 38 lat, Wojtyła został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 13 stycznia 1964 roku - arcybiskupem metropolitą krakowskim. Było to drugie pod względem ważności - po prymasostwie - stanowisko w polskim Kościele.

Wojtyła stał się na lata najbliższym współpracownikiem Wyszyńskiego.

Komunistyczna władza próbowała wówczas "rozgrywać" intelektualny katolicyzm arcybiskupa przeciwko "ludowemu" katolicyzmowi prymasa. Bez powodzenia jednak. W końcu Wojtyła stał się dla rządzącej Polską PZPR jeszcze bardziej wrogi niż Wyszyński.

Władza obawiała się dobrych, a nawet bardzo dobrych relacji metropolity ze światem kultury i nauki. Bezskutecznie chciała zachować monopol na reprezentację ludzi z wyższym wykształceniem.

6 / 7

Prymas i papież - ojciec i syn

Obraz
© Jan Paweł II obmywa nogi 12 mężczyznom, Wielki Czwartek 1979 roku / Getty Images

Prymas Wyszyński przeprowadził polski Kościół przez mroczne lata komunizmu. Gdy umierał w 1981 roku, ustrój co prawda trwał, ale znajdował się w swojej fazie schyłkowej.

Autorytet Wyszyńskiego był w świecie katolickim, i nie tylko katolickim, powszechny. To dzierżącemu mocną ręką stery polskiego Kościoła hierarsze zawdzięcza nasz kraj wybór Karola Wojtyły na papieża.

Wiedział o tym i sam papież, który trakcie homagium pocałował rękę prymasa. Był to akt wdzięczności syna wobec ojca.

23 października 1978 roku papież tymi słowami zwrócił się do Stefana Wyszyńskiego: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, które związane są z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem".

7 / 7

Jan Paweł II Wielki

Obraz
© Jan Paweł II i Lech Wałęsa / Getty Images

Pontyfikat Jana Pawła II na trwałe zapisał się w historii Kościoła i świata. Przez blisko 27 lat papież odbył niespotykaną dotąd liczbę pielgrzymek i podróży. Odwiedził 129 krajów (w Polsce był osiem razy), pokonując 1,6 miliona kilometrów. Nie odwiedził tylko Rosji, choć bardzo tego pragnął.

Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Na ołtarze wyniósł 1338 beatyfikowanych, a świętymi ogłosił 482 osoby.

Ojciec Święty przykładał wielką wagę do dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu. Jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi.

Jego śmierć, 2 kwietnia 2005 roku, pogrążyła żałobie nie tylko katolików, a pogrzeb zgromadził wielkie rzesze wiernych.

14 stycznia 2011 roku Benedykt XVI beatyfikował Jana Pawła II. Kanonizacja papieża, nazywanego przez wielu Wielkim, nastąpiła 27 kwietnia 2014 roku.

papieżjan paweł iikarol wojtyła
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)