Trwa ładowanie...
10-02-2014 09:24

Nie pamiętasz o lekarstwach? Użyj aplikacji

Nie pamiętasz o lekarstwach? Użyj aplikacjiŹródło: 123RF.COM
d4hfpk0
d4hfpk0

25 proc. Polaków ma wykrytą co najmniej jedną chorobę przewlekłą i musi zażywać leki każdego dnia. Jednak nawet 50 proc. z nich pomija codzienną dawkę leku. Nowa bezpłatna aplikacja "Moje leczenie", która przypomina o jej zażyciu, może poprawić efekty terapii.

Jej twórcy zapewniają, że aplikacja jest nie tylko bezpłatna, ale też wolna od reklam i aby ją pobrać nie trzeba się nigdzie rejestrować, podawać adresu e-mail czy telefonu. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową www.moje-leczenie.pl, która zawiera też więcej informacji o nowym narzędziu. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników systemów iOS i Android.

Badania prowadzone w ostatnich latach wskazują, że ok. jedna czwarta Polaków w wieku 15. lat i starszych ma zdiagnozowaną co najmniej jedną chorobę przewlekłą, która wymaga codziennego stosowania leków. Takie wyniki uzyskano np. w badaniu z 2010 r. instytutu Pentor Research International dla Fundacji Na Rzecz Wspierania Polskiej Farmacji i Medycyny.

To samo badanie wykazało, że 35 proc. przewlekle chorych nie zawsze przyjmuje przepisane dawki leku, a co czwartemu zdarza się wykorzystać tylko część opakowania lub tylko jeden z przepisanych leków.

d4hfpk0

Z badania GfK Polonia z lipca 2009 r. wynika z kolei, że ok. połowie Polaków zdarza się nie przestrzegać zaleceń lekarskich, przy czym aż 40 proc. zadeklarowało, że dzieje się tak często.

Problem ten jest uważany za jedną z najważniejszych przyczyn niskiej skuteczności lub wręcz nieskuteczności terapii.

Rodzi też ogromne koszty dla budżetu państwa. W raporcie "Polskiego Pacjenta Portret Własny" Fundacji Na Rzecz Wspierania Polskiej Farmacji i Medycyny podkreślono, że mogą one wynosić w Polsce ok. 6 mld zł rocznie.

Już w 2003 r. przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w swoim raporcie pt. "Adherence to long-term therapies. Evidence for action" zwracali uwagę, że sposoby zwiększające przestrzeganie zaleceń lekarskich wśród pacjentów mogą mieć znacznie większy korzystny wpływ na zdrowie populacji niż poprawa efektywności konkretnych metod terapii.

d4hfpk0

Nowa aplikacja na smartfony "Moje leczenie" została zaprojektowana tak, by ułatwić osobom przyjmującym leki pamiętanie o kolejnych dawkach leków. Wystarczy wybrać przepisany lek i określić podstawowe parametry, jak czas trwania terapii, odstępy między dawkami, wielkość dawki i jednostki (tabletka, łyżeczka, gram lub kropla). Aplikacja powiadamia nas o zbliżającym się czasie przyjęcia dawki, a jej zażycie możemy potwierdzić jednym kliknięciem. Dodatkowo do kalendarza możemy wprowadzać terminy wizyt lekarskich i badań.

Co więcej, aplikacja monitoruje przebieg leczenia i wyświetla statystyki dotyczące pominiętych dawek oraz dawek przyjętych na czas.

Twórcy aplikacji podkreślają, że stanowi ona również wygodny sposób dla rodziców i opiekunów osób starszych, by zadbać o systematyczność ich terapii.

Aplikację stworzył zespół rozwoju i badań firmy Connectmedica działającej w obszarze komunikacji dla branży zdrowotnej i farmaceutycznej. (PAP)

jjj/mrt/Ijuh

d4hfpk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hfpk0