Trwa ładowanie...

Każdy może się nauczyć. Dobry sposób na wyśmienitą ostrość

Ostrzenie na kamieniu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie nożowi dawnej ostrości. Aby utrzymać ją w doskonałym stanie, warto robić to mniej więcej raz w miesiącu. Samo ostrzenie nie jest trudne, łatwo się go nauczyć samodzielnie.

Każdy może się nauczyć. Dobry sposób na wyśmienitą ostrośćŹródło: Shutterstock.com
d3titia
d3titia

Z pomocą przychodzi profesjonalny sprzęt, który teraz dostaniesz w dużo niższej cenie. Dzięki niemu nie będziesz musiał oddawać noży do profesjonalnego ostrzenia.

Co warto wiedzieć przed zakupem kamienia

Każda osełka ma swoją gradację, czyli innymi słowy różną wielkość ziaren ściernych. Im większa ziarnistość kamienia, tym łatwiej profiluje się krawędź tnącą podczas ostrzenia. Niestety ostrzałki z dużymi ziarnami mają tendencję do szybkiego "zjadania" ostrza, dlatego są one zwykle używane podczas doprowadzania do porządku bardzo zużytych ostrzy.

Kamienie o średniej gradacji to optymalne rozwiązanie dla osób, które lubią gotować i korzystają z noży regularnie. Wystarczy raz w miesiącu przeciągnąć kilka razy nożem po kamieniu i szybko powróci do doskonałej ostrości. Kamienie o bardzo drobnych ziarnach używane są przede wszystkim do wykończenia i nadania szlifowi odpowiedniej gładkości, dzięki czemu kroi wszystkie, nawet najtwardsze produkty niczym ciepłe masło.

Nie zapomnij o wodzie

Kamienie do ostrzenia przed użyciem trzeba najpierw namoczyć, najczęściej poprzez włożenie na kilka minut do płytkiej miseczki z letnią wodą. W przypadku kamieni ceramicznych wystarczy 5-10 minut, jeśli jednak masz do dyspozycji ostrzałkę wodną, to przyjmuje się, że możesz wyjąć ją z wody, gdy przestaną się z niej wydobywać pęcherzyki powietrza.

d3titia

Pamiętaj również, że podczas całego procesu ostrzenia kamień musi pozostać wilgotny, dlatego warto co jakiś czas skraplać go wodą. Po skończonym ostrzeniu należy przepłukać kamień pod ciepłą wodą, wytrzeć i odstawić na jakiś czas do wyschnięcia.

Odpowiedni kąt ostrzenia

Po namoczeniu kamienia należy odpowiednio ustawić ostrze. Połóż nóż płasko na kamieniu, a następnie odchyl tak, by między krawędzią a ostrzałką powstał wymagany kąt. Każdy nóż wymaga innego kąta ostrzenia. Giętkie i delikatne ostrza do filetowania będą miały zdecydowanie wyższy szlif niż na przykład masywny i ciężki tasak. Dlatego przyjmuje się, że noże do filetowania ostrzy się pod niewielkim kątem 13-15 st. Z kolei noże kuchenne, z których korzystasz na co dzień, wymagają kąta 20 st. Noże do ciężkich prac, w których ostrość ustępuje na rzecz wytrzymałości, można ostrzyć pod kątem 25-30 st.

Jeśli masz problemy z uzyskaniem i utrzymaniem kąta ostrzenia, możesz skorzystać z praktycznych prowadnic, które zniwelują ten problem do czasu, gdy sam nauczysz się trzymać ostrze przez cały czas pod odpowiednim kątem.

d3titia

Kiedy poznasz, że nóż jest już naostrzony?

Po uzyskaniu odpowiedniego kąta należy jednostajnym, pewnym ruchem przesuwać ostrze wzdłuż kamienia, pchając go do siebie i od siebie. Co jakiś czas warto sprawdzić, jak wygląda krawędź tnąca. Jeśli na ostrzu pojawią się mikroskopijne zadziory, oznacza to, że można zmienić stronę. Gdy ostrze będzie całkowicie wygładzone, można skończyć ostrzenie. Wtedy wystarczy je przepłukać, wytrzeć i można nim ciąć.

d3titia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3titia