Trwa 艂adowanie...
13-10-2011 14:02

Kiedy facetowi spada testosteron?

Kiedy facetowi spada testosteron?殴r贸d艂o: Thinkstockphotos
d3assnn
d3assnn

M臋skim okiem

Poziom testosteronu u 艣wie偶o upieczonego ojca ulega znacznemu obni偶eniu, co sprzyja przeprogramowaniu si臋 na "tryb wychowawczy". Badania krwi wykazuj膮, 偶e poziom hormonu najbardziej spada w ci膮gu pierwszych 5 lat rodzicielstwa.

Badania krwi na 624 m臋偶czyznach na Filipinach wykaza艂y, 偶e kiedy m臋偶czyzna zostaje ojcem, jego poziom testosteronu spada. Najwi臋kszy spadek hormonu zaobserwowano u m臋偶czyzn, kt贸rzy zajmuj膮 si臋 swoim dzieckiem co najmniej trzy godziny na dob臋. Piel臋gnacja i opieka nad dzieckiem powoduj膮 wi臋c t艂umienie produkcji tego hormonu.

Wcze艣niejsze badania wykaza艂y, 偶e spo艣r贸d wszystkich m臋偶czyzn to w艂a艣nie ojcowie maj膮 zwykle ni偶szy poziom "m臋skiego" hormonu, ale dotychczas nie by艂o wiadomo czy to ni偶sze st臋偶enie testosteronu sk艂ania ku rodzicielstwu, czy to rodzicielstwo wp艂ywa na jego spadanie.

Jak twierdzi Lee Gettler, antropolog z uniwersytetu w Illinois, to nie jest tak, 偶e m臋偶czy藕ni o ni偶szym poziomie testosteronu s膮 bardziej sk艂onni do ojcostwa. To m臋偶czy藕ni, kt贸rzy maj膮 wi臋cej testosteronu cz臋艣ciej zostaj膮 rodzicami, bo ich libido automatycznie jest wy偶sze.

d3assnn

Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym za kszta艂towanie si臋 p艂ci, budow臋 cia艂a, g艂os, ow艂osienie, ale tak偶e za sfer臋 emocjonaln膮 m臋偶czyzn. Jak si臋 okazuje, dzi臋ki zjawisku obni偶ania si臋 testosteronu ojcowie s膮 mniej zdolni do zachowa艅 ryzykownych, agresywnych i wybuchowo艣ci - czyli s膮 lepszymi i bardziej cierpliwymi opiekunami dla swoich dzieci.

- Obserwacja dramatycznych zmian w odpowiedzi na 偶ycie rodzinne jest intryguj膮ca. Obserwacje mog膮 wprowadzi膰 pewne ewolucyjne poczucie, je艣li przyjmie si臋 pogl膮d, 偶e m臋偶czy藕ni z niskim poziomem testosteronu s膮 bardziej podatni na monogamiczne zwi膮zki partnerskie i do opieki nad dzieci. Warto by艂oby jednak sprawdzi膰 zwi膮zek mi臋dzy poziomem testosteronu, a zachowaniem zanim przyjmiemy to stwierdzenie za pewnik - powiedzia艂 Allan Pacey, Androlog z Uniwersytetu w Sheffield.

Przy tym wszystkim pami臋ta膰 nale偶y jednak, 偶e wszystko w naturze musi by膰 wywa偶one. Je艣li hormonu za ma艂o - 藕le, ale je艣li testosteronu jest za du偶o to te偶 niedobrze. Pomiar testosteronu w 艣linie m臋偶czyzny mo偶e wiele zdradzi膰 na temat tego jakim jest m臋偶em i ojcem.

Wynika z nich, 偶e r贸wnie偶 w spo艂eczno艣ciach poligamicznych m臋偶czy藕ni produkuj膮cy du偶o testosteronu w 艣linie cz臋艣ciej maj膮 kilka 偶on i po艣wi臋caj膮 dzieciom mniej uwagi, w por贸wnaniu z panami, u kt贸rych hormon ten kr膮偶y w mniejszym st臋偶eniu. Ju偶 wcze艣niejsze prace prowadzone w艣r贸d m臋偶czyzn monogamicznych dowodzi艂y, 偶e wysoki poziom testosteronu ma zwi膮zek z wi臋ksz膮 aktywno艣ci膮 seksualn膮, niewierno艣ci膮 i konfliktami w ma艂偶e艅stwie.

d3assnn

Jednocze艣nie wiadomo, 偶e gdy m臋偶czy藕ni zostaj膮 ojcami, ich organizm przewa偶nie zaczyna produkowa膰 mniej tego hormonu. Ma to pom贸c panom szybko zaadaptowa膰 si臋 do nowych wyzwa艅 spo艂ecznych, t艂umaczy prowadz膮ca najnowsze badania Alexandra Alvergne, antropolog z Uniwersytetu w Montpellier we Francji oraz z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Ni偶szy poziom testosteronu zmniejsza ryzyko, 偶e m臋偶czyzna porzuci swoje dziecko w poszukiwaniu nowej partnerki, a tak偶e 艂agodzi jego usposobienie, co mo偶e si臋 przyda膰 w opiece nad potomkiem. Alevergne i jej koledzy przeprowadzili badania w艣r贸d senegalskich wie艣niak贸w, kt贸rzy mog膮 mie膰 po kilka 偶on. Poziom testosteronu zmierzono u 21 poligamiczni ojc贸w, 32 monogamicznych ojc贸w oraz 28 m臋偶czyzn nie偶onatych. Zapytano te偶 偶ony wie艣niak贸w, jak wiele czasu ich m臋偶owie po艣wi臋caj膮 rodzinie i jak wiele pieni臋dzy na ni膮 przeznaczaj膮.

Okaza艂o si臋, 偶e przed 50-tk膮 wi臋cej m臋skiego hormonu wytwarzali panowie poligamiczni, w por贸wnaniu z monogamicznymi. Niezale偶nie od liczby 偶on, m臋偶czy藕ni, kt贸rzy posiadali dzieci mieli ni偶szy poziom testosteronu ni偶 ci stanu wolnego. Jednak, ci kt贸rzy produkowali go w wi臋kszych ilo艣ciach po艣wi臋cali generalnie mniej czasu rodzinie.

d3assnn

Poziom wytwarzanego testosteronu zale偶a艂 w pewnym stopniu od gen贸w, ale z czasem ulega艂 coraz silniejszemu wp艂ywowi takich czynnik贸w, jak uwarunkowania kulturowe, ojcostwo i innym, podkre艣laj膮 autorzy pracy. W kulturach, w kt贸rych od m臋偶czyzn nie oczekuje si臋, 偶e b臋d膮 wspania艂ymi ojcami, a przez to ci膮gle mog膮 rozgl膮da膰 si臋 za kobietami, testosteron naturalnie utrzymuje si臋 na wysokim poziomie.

(PAP), m-s /PFi

d3assnn
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3assnn