Trwa ładowanie...
14-08-2014 12:54

Kiedy kobiety są najszczęśliwsze?

Kiedy kobiety są najszczęśliwsze?Źródło: 123RF.COM
dcz1303
dcz1303

Choć poziom szczęścia i zadowolenie ze swojego życia to często sprawa wysoce indywidualna, nie od dziś wiadomo, że istnieje szereg globalnych czynników, które wpływają na to, jak oceniamy swoją egzystencję. Jednym z nich - i nie ma w tym nic dziwnego - jest nasz wiek. W przypadku mężczyzn najbardziej charakterystycznym okresem jest tzw. kryzys wieku średniego. U kobiet sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana - kiedy właściwie są najszczęśliwsze?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich ekspertów na 2 000 kobiet statystycznie apogeum kobiecego szczęścia przypada na wiek 25 lat, kiedy nie są już nieopierzonymi dziewczętami, a jednocześnie daleko im do szacownych matron mających na głowie całą rodzinę. W tym wieku czują się najbardziej atrakcyjne fizycznie, niezbyt przejmują się mankamentami własnej urody i niepowodzeniami w życiu towarzyskim.

Kryzys przychodzi około dziesięciu lat później - najciężej żyje się trzydziestoczterolatkom. Panie w tym wieku skarżą się na ogrom obowiązków, problemy z połączeniem obowiązków w życiu zawodowym i rodzinnym: ciężko zadowolić szefa, a przy tym być idealną żoną i matką. Niebagatelny wpływ na kiepskie samopoczucie trzydziestoczterolatek mają również zobowiązania finansowe, w tym kredyty hipoteczne. Jednym słowem - kobiety w tym wieku dopada pełna dorosłość oraz proza życia codziennego. 18 procent z nich uważa się za nieszczęśliwe z powodu nadmiernego stresu. W czołówce spraw, które nie pozwalają spać spokojnie i cieszyć się życiem znalazły się finanse rodziny, zdrowie oraz relacje z bliskimi i przyjaciółmi. Paniom spędza sen z powiek również szczęście ich dzieci.

Co z urodą i starzeniem się? Problemy związane z mankamentami własnego ciała i mniej lub bardziej idealną sylwetką znalazły się dopiero na szóstej pozycji wśród najbardziej stresogennych kwestii. Co ciekawe, można zaobserwować również pewien rodzaj błędnego koła - 53 procent pań uważa, że przyczyną nadprogramowych kilogramów jest stres, a jednocześnie stresują się tym, że ich figura przestała być idealna. Innymi mankamentami urody, którym najczęściej przejmują się kobiety jest wygląd brzucha (46 procent zatroskanych), a także stan zębów (27 procent). Ósmym czynnikiem obniżającym subiektywne poczucie szczęścia u pań po trzydziestce jest stan ich kariery zawodowej.

dcz1303

Czy istnieje coś, co sprawiłoby, że panie przechodzące przez kryzys poczułyby się szczęśliwsze? Na pierwszym miejscu znalazły się wyższe zarobki. 15 procent badanych stwierdziło natomiast, że uszczęśliwiłaby je zmiana stylu życia. Chodzi nie tylko o dietę, ale również większą ilość czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi - jak widać nie wystarczy mieć dobrych relacji z bliskimi, potrzebny jest jeszcze czas, by się nimi cieszyć.

Czy po przejściu kryzysowego momentu życia panie mogą liczyć, że będzie łatwiej? Raczej nic z tego. W końcu po czterdziestce ich mężowie zaczną odczuwać tzw. kryzys wieku średniego. To może być bardzo stresujące dla obu stron.

KP/PFi,facet.wp.pl

Czytaj także:
[

Sasha Grey napisała książkę erotyczną ]( http://ksiazki.wp.pl/tytul,Klub-Julietty-czyli-pornografia-dla-grafomanow,wid,21056,wiadomosc.html )

dcz1303
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcz1303