Kiedy naprawdę zaczyna się starość?
Wreszcie pozytywna wiadomość dla strapionych postępującą siwizną. Jeśli ostatnio stuknęła ci czterdziestka, wciąż możesz, a wręcz powinieneś, czuć się młodo! Naukowcy ustalili, że obecnie tzw. wiek średni zaczyna się dopiero po 50.
20.11.2014 | aktual.: 21.11.2014 09:46
Czterdziestolatkowie mogą nadal uważać się za ludzi młodych, magiczny próg, po przekroczeniu którego osiąga się tzw. wiek średni, przesunął się o 10 lat. Nie jest to już 41. rok życia, a 53. - dopiero od tego momentu, według najświeższych analiz, wyraźnie zauważalne są u nas symptomy świadczące o tym, że zbliżamy się do starości. Niewątpliwie powodem tak zdecydowanej poprawy jest ciągłe podnoszenie się poziomu naszego życia, którego statystyczna długość zwiększa się z roku na rok. Dzięki dobrodziejstwom medycyny, coraz dłużej cieszymy się dobrym zdrowiem.
W brytyjskim badaniu wzięło udział 2 tysiące dorosłych ludzi obojga płci. Ich zadaniem było między innymi wskazanie objawów kojarzących im się z osiągnięciem wieku średniego. Ankietowani twierdzili m.in., że zwiastunem zbliżającej się starości jest zamiłowanie do poobiednich drzemek, a także przedkładanie wygody nad dobrym gustem. Kolejnym objawem wchodzenia w wiek średni jest odczuwanie bólu w krzyżu przy schylaniu się.
Wśród respondentów panowało przekonanie, że ludzie w średnim wieku to tacy, którzy wybierają się na wakacyjne rejsy bez dzieci i preferują wieczory w zaciszu domowym zamiast szalonych wypadów na miasto. Żeby nie uchodzić za "zdziadziałego", nie można sączyć herbaty na świeżym powietrzu, interesować się ogrodnictwem, czy oburzać się nad epatowaniem golizną w popowych teledyskach. I tak dalej, i tak dalej.
Badania zlecone przez stowarzyszenie Benenden Health wykazują, że prawie połowa osób przekraczających pięćdziesiątkę nie czuje jeszcze objawów wstępowania w wiek średni, a trzy czwarte opiniodawców zgadza się, że ludzi dojrzałych i młodych dzielą dziś mniejsze różnice niż kiedyś. Ponad połowa respondentów uważa, że wiek średni już nie istnieje.
Podobnego zdania są eksperci. Paul Keenan z Benenden Health stwierdził, że popularny niegdyś termin powoli wychodzi z użycia, a to ze względu na naszą kondycję i podejmowanie aktywności na przeróżnych płaszczyznach - co sprawia, że pomimo wieku, nadal czujemy się młodzi.
Wynika z tego prosta prawda, pod którą podpisałoby się 84 procent osób biorących udział w badaniu - każdy ma tyle lat, na ile się czuje.
GD/PFi, facet.wp.pl
Zobacz: href="http://dot.wp.pl/redir?SN=ecommerce_ceneo_crosslinki&url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl%2F26181456%3Futm_source%3Dwp_pl%26utm_medium%3Dlinktxt%23pid%3D3377%26cid%3D7941">Chcesz być zdrowym i atrakcyjnym mężczyzną? To do dzieła!Chcesz być zdrowym i atrakcyjnym mężczyzną? To do dzieła!