Trwa ładowanie...
17-06-2010 17:10

Kiedy puszysta a kiedy ciężarna?

Kiedy puszysta a kiedy ciężarna?Źródło: Jupiterimages
d16lhgl

Męskim okiem

Puszysta czy ciężarna - takie pytanie bardzo często zadajemy sobie w myślach, kiedy stajemy przed dylematem: ustąpić miejsca, czy nie ustąpić? To właśnie ten dylemat często powoduje, że w środkach transportu miejskiego kobiety w ciąży zmuszone są stać.

Dwa przeprowadzone niedawno badania wykazały, że osoby poruszające się zatłoczonymi środkami transportu miejskiego niechętnie i rzadko ustępują miejsca kobietom ciężarnym. Oczywiście bywa tak, że jest to wynik egoizmu, jednak w wielu przypadkach wynika to z niepewności, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy ma po prostu nadwagę.

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez rodzicielski serwis gurgle.com ponad 84 proc. ciężarnych kobiet musiało stać w autobusie, czy metrze, bo nikt nie chciał ustąpić im miejsca. W drugim, niezależnym badaniu większość przyszłych matek również przyznała, że rzadko ustępowano im miejsca.

d16lhgl

- To śmieszne, że zdrowie młodych matek jest zagrożone z powodu wstydu - powiedziała Nifa McLaughlin, redaktor serwisu gurgle.com. - Zapewne wszyscy byliśmy kiedyś w takiej niezręcznej sytuacji, jednak zachęcamy wszystkich pasażerów do pokonania własnej dumy i zaoferowania swojego miejsca. Czasem warto zaryzykować zawstydzenie, jeżeli zapewni ono ciężarnej kobiecie bezpieczną podróż w zatłoczonych środkach lokomocji.

Męskim okiem

Serwis Mothercare, będący właścicielem gurgle.com zaczął oferować kobietom w ciąży znaczki „Baby On Board” (w dosłownym tłumaczeniu: dziecko na pokładzie) w nadziei, że pasażerowie chętniej będą ustępować im miejsca, bez obawy przed nieporozumieniem i wstydem.

I faktycznie – takie oznakowanie naszym zdaniem znacznie ułatwiłoby życie zarówno paniom w ciąży, jak i innym pasażerom. Parokrotnie bowiem mieliśmy pecha błędnie ocenić kobiece gabaryty i wiemy, że konsekwencje takiej pomyłki mogą być równie opłakane, jak brak reakcji. Tak czy inaczej – wychodzi się na gbura i prostaka.

(menonwaves), PAP

d16lhgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16lhgl