Kiedy tyją mężczyźni, a kiedy kobiety?
Ustalono, w którym momencie życia najwięcej tyją kobiety, a w którym mężczyźni… Sprawdź, kiedy i Tobie przybędzie kilogramów.
Dwójka uczonych z Ohio State University, doktorant Dimitry Tumin oraz profesor socjologii Zhenchao Qian, postanowili zbadać, zjawisko tzw. „szoków wagowych”, a więc tych szczególnych momentów w życiu człowieka, w których wpadamy w największe wahania masy ciała. W tym celu, para naukowców postanowiła zgłębić dane zgromadzone w toku tzw. „National Longitudinal Survey of Youth ‘79”, przy czym specjaliści skupili się na materiale obrazującym statystyki 10 071 ludzi, przebadanych w latach 1986 – 2008.
Już wcześniej, podejrzewano, że owe „szoki wagowe” związane są ze zmianami statnu cywilnego, jednak przeprowadzane do tej pory badania były niedokładne, a to głównie z tego powodu, że wszystkie wskaźniki niejako wrzucano do jednego worka, przez co nie można było wyciągnąć jasnych wniosków, czy też zidentyfikować wyraźnych trendów. Dopiero Tuminowi i Qianowi udało się dowieść, jak wygląda to w rzeczywistości. Otóż specjaliści ustalili ponad wszelką wątpliwość, że kobiety najmocniej zyskują na wadze po ślubie, a faceci… po rozwodzie. Dlaczego?
W tej kwestii można niestety tylko snuć przypuszczenia, ponieważ nie wiadomo nic na pewno. Na łamach „EurekAlert” Qian mówi: „Na mężatkach ciąży zdecydowanie więcej obowiązków domowych, niż na ich partnerach, dlatego nie mają one już tyle czasu, co wcześniej, by o siebie zadbać. Z kolei panowie, po rozwodzie tracą tzw. pozytywny efekt zdrowotny, jaki wywierało na nich małżeństwo (z kuchni domowej przechodzą na fast foody, etc.), dlatego oni tyją po rozpadzie związku”. Co ciekawe, Qian i Tumin odkryli, że „szoki wagowe” są zjawiskiem charakterystycznym dla ludzi po trzydziestce i atakują tym ciężej, im później od tej granicy występują. Być może dopiero ludziom dojrzałym, tego rodzaju wydarzenia jawią się, jako prawdziwie drastycznie?
Ale na czym właściwie polega unikalność podejścia uczonych z Ohio?
Otóż to właśnie oni, jako pierwsi dokonali podziału danych w oparciu o dwie kluczowe zmienne – wiek oraz płeć. W ten sposób, z szumu informacyjnego zdołali wyciągnąć fakty przedstawiające jakąkolwiek wartość dla odbiorców. Teraz pozostaje jedynie przeprowadzenie dogłębnej analizy wyjaśniającej, jakie są prawdziwe i szczegółowe przyczyny tycia kobiet i mężczyzn – dlaczego panie powiększają swoje rozmiary po ślubie, a panowie po rozwodzie? Jakieś pomysły?
MW\DrP