CiekawostkiKiedy zaczyna się wiek średni?

Kiedy zaczyna się wiek średni?

Mimo że stare porzekadło mówi, że mężczyźni są jak wino, co zdejmuje z naszych barków dużą część zmartwień, które trapią kobiety już po 20 roku życia, czas płynie nieubłaganie.

Kiedy zaczyna się wiek średni?
Źródło zdjęć: © fotochannels.com

Granica wieku, w którym należy przyjąć na klatę bolesną prawdę i stać się panem "w średnim wieku" wciąż się przesuwa, nieraz wręcz do absurdu. Wystarczy spojrzeć na styl i zachowanie niejakiego Jakuba Wojewódzkiego, który mając na karku pięćdziesiątkę, wciąż struga nieopierzonego młodzieniaszka, by przekonać się, że czasami zatrzymywanie na siłę młodości wypada śmiesznie i żenująco. Jednak w jakim wieku naprawdę kończy się młodość i zaczyna wiek średni?

Matematyka każe uważać, że wiek średni to mniej więcej dwie dekady ze środka statystycznej długości życia czyli mniej więcej wiek między 40-60 lat. Okazuje się, że obliczenia te nie mają jednak nic wspólnego z rzeczywistością, bo wiek to "stan naszego umysłu". Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wiek średni, a zatem etap, który następuje po latach młodości, w odczuciu większości ludzi zaczyna się, gdy zdmuchniemy świeczki na torcie w dzień 55 urodzin. Czy to oznacza, że do tego czasu jesteśmy "młodzi", czy po prostu też po prostu "dojrzali"? Wcześniejsze badania lokowały początek wieku średniego na 36 lat.

Kwestia ciągłego przesuwania się kolejnych etapów wiekowych i odwlekania starości jest powiązana nie tylko z kultem młodości lansowanym przez popkulturę, ale również z faktami demograficznymi - jeśli społeczeństwa europejskie są społeczeństwami starzejącymi się, w których przeważają osoby w wieku 40-60 lat i więcej nad dziećmi i młodzieżą, naturalną koleją rzeczy wydaje się fakt, że mianem dziadków określa się już naprawdę podeszłe osoby, a kilkudziesięcioletni mężczyzna bawiący się na dyskotece, mimo kompletnej siwizny będzie określany jako "osoba w wieku średnim".

Kiedy natomiast kończy się młodość? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od narodowości respondentów - Szwedzi uważają, że magiczną granicą są już 34 urodziny. Z kolei Grecy pozwalają sobie na dużo większą beztroskę (co widać po budżecie) aż do 54 lat, który to wiek uznawany jest przez nich za koniec młodości. Ogółem jednak średnia europejska jest bardziej zrównoważona i wynosi około 40 lat. Generalnie mamy zatem lata młodości, następnie jakieś nieokreślone "nie wiadomo co", a od 55 roku życia większość z nas deklaruje, że jest w średnim wieku.

Starość nadchodzi bowiem znacznie później niż przychodziło nam do tej pory uważać - to około 70 lat. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 71,3 lat, mało któremu z nas przyjdzie dłużej zasmakować starości! Za to popracujemy do 67 roku życia, potem 4 lata "laby" i można szykować buty do trumny.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)