Trwa ładowanie...
03-11-2015 09:36

Kim jest cyborg?

Kim jest cyborg?Źródło: National Geografic Polska/materiały prasowe
dcdh110
dcdh110

Cyborg jest połączeniem człowieka i maszyny. Warto sobie uzmysłowić, że by zasłużyć na miano cyborga wystarczy… mieć wszczepiony rozrusznik serca lub implant poprawiający słuch. Zarówno w przypadku takich – dość powszechnych - zastosowań jak i technologii niemalże kosmicznych cel zawsze jest jeden - stworzyć lepszą, mocniejszą i sprawniejszą wersję ludzkiego ciała. Jednych ta wizja pociąga, a innych przeraża. Pomysły na wzmocnienie człowieka przy pomocy technologii często pojawiały się w filmach i literaturze XX wieku. Artystyczne wyobrażenia w użyteczne rozwiązania zamieniają specjaliści z wielu ośrodków naukowych na całym świecie. Twórcy serii „MEGAODKRYCIA” odwiedzą kilka z nich.

Amerykańscy inżynierowie Lockheed-Martin zaprezentują owoc swojej 6-letniej pracy nad egzoszkieletem. Ich osiągnięcie jest już testowane podczas wykonywania najcięższych prac w stoczni remontowej, tworząc ze zwykłych robotników ludzi silniejszych, bardziej wytrzymałych i produktywnych. Lekka rama z aluminium i włókien węglowych pozwala przenosić przedmioty o wadze do 16 kg, tak jakby ważyły tyle, co piórko. Dzięki tej technologii można wykonać dużo więcej trudnych zadań przy minimalnym wysiłku fizycznym.

W przypadku egzoszkieletu Lockheed-Martin dużą trudnością było poradzenie sobie z faktem, że nie ma dwóch tak samo zbudowanych ludzi. Nasze kości, stawy, mięśnie mają różne budowy, kształty i wielkości. Rozwiązanie znaleźli specjaliści od antropometrii, dzięki którym egzoszkielet szybko mogą zakładać po sobie różnie zbudowane osoby. Równolegle w Brazylii działa inna grupa naukowców, która szuka sposobu na pokonanie kolejnej bariery, jaką jest połączenie działającej maszyny z mózgiem człowieka. W ich eksperymencie małpka Aurora przy pomocy joysticka porusza kursorem za celem na ekranie komputera, żeby… zdobyć krople soku owocowego. Nawet o tym nie wie, że jej mózg wysyła sygnały, które po przetworzeniu na sygnał cyfrowy poruszają robotem w sąsiednim pokoju. Robot idealnie powtarza ruchy małpy. Kiedy małpie odbierany jest joystick, jej mózg nadal powtarza ruchy, które dawały upragniony sok – tym razem dzięki robotowi. Jej mózg pokonał fizyczne ograniczenia i zaczął działać poza ciałem! Bazując na tym udanym
eksperymencie ponad 150 naukowców, inżynierów i lekarzy pracuje teraz nad skonstruowaniem egzoszkieletu sterowanego mózgiem użytkownika.

Pierwsze próby są bardzo obiecujące. Dzięki egzoszkieletom ludzie z niedowładem nóg, po urazach rdzenia kręgowego, mogą znowu samodzielnie chodzić. Ich mózgi sterują mechanicznymi nogami, tworząc hybrydę maszyny i człowieka. W filmie zobaczymy też kamizelkę, dzięki której osoby głuche od urodzenia są w stanie w końcu odbierać dźwięki. Poznamy naukowców, którzy przekraczają granice, jakie mózgom wyznaczają nasze ciała. Odwiedzimy ekspertów, tworzących technologiczną możliwość „edycji” naszego kodu genetycznego. Spotkamy się też z kanadyjskim reżyserem Davidem Cronenbergiem (m.in. „Wideodrom”, „Mucha”, „eXistenZ”), którego od lat fascynują kreatywne połączenia maszyn i ludzi.

Za reżyserię tego odcinka serii „MEGAODKRYCIA” odpowiada Paul Giamatti, znany z takich filmów jak „Iluzjonista” czy „Idy marcowe”.

Emisja premierowego odcinka serii „MEGAODKRYCIA” pod tytułem „Więcej niż człowiek”, obędzie się w niedzielę, 15 listopada, o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

dcdh110
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcdh110