CiekawostkiKim są seryjni mordercy?

Kim są seryjni mordercy?

29-letni Sławomir T., zabójca z Radomia, poznawał swoje ofiary w internecie. Młode, nieświadome zagrożenia kobiety chętnie umawiały się z nim na randkę. Niestety kończyło się to dla nich tragicznie. Mężczyzna usłyszał niedawno zarzut uduszenia 18-latki, a w trakcie składania wyjaśnień ujawnił miejsce ukrycia zwłok jeszcze jednej kobiety. Morderca w kwietniu tego roku wyszedł z więzienia, w którym odsiadywał wyrok 8 lat za usiłowanie zabójstwa innej kobiety. Jego przykład posłużył kryminolog dr Joannie Stojer-Polańskiej do omówienia cech wspólnych seryjnych zabójców.

16.11.2016 15:04

- Terminu seryjny morderca używamy wtedy, gdy sprawca ma na koncie przynajmniej trzy ofiary, morderstwa zostały dokonane ze szczególnym okrucieństwem lub motywacja sprawcy jest trudna do zrozumienia, ale którą bez wątpienia byśmy potępili – tłumaczy Joanna Stojer-Polańska. Kierując się tą definicją, dwie ofiary śmiertelne oraz jedna niedoszła czynią ze Sławomira T. seryjnego zabójcę. A czy kimś takim człowiek się rodzi, czy dopiero z czasem się staje? – Z jednej strony możemy znaleźć przykłady seryjnych sprawców zabójstw, u których nie było żadnych patologii w rodzinie, w których otoczeniu trudno doszukiwać się zachowań, które sprawiłyby, że zaczęli oni podążać ścieżką przemocy. Ale znajdziemy i takie przypadki, w których seryjny zabójca sam na początku był ofiarą przemocy, a potem stał się jej sprawcą.

Kryminolog zwróciła przy okazji uwagę na fakt, że zresocjalizować można jedynie osobę, która sama chce się zmienić. Problem pojawia się w momencie, kiedy przestępca odbył całą zasądzoną karę, lecz resocjalizacji się poddał i musi zostać wypuszczony na wolność. – Niestety, nie da się karać prewencyjnie – zauważa.

A czy seryjni mordercy mają jakieś cechy wspólnie? Stojer-Polańska zauważa, że wielu z nich ma zwykle wysoki poziom inteligencji, za to pozbawieni są wyrzutów sumienia. – Jednak większość sprawców zabójstw w Polsce są to osoby, które zabiły kogoś bliskiego z powodu kłótni, panującej w domu patologii lub pod wpływem alkoholu – podkreśla.

ZOBACZ TEŻ:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)