Trwa ładowanie...
Materiał partnera: Media Expert

Klimatyzacja, na którą możesz sobie pozwolić

Wyjątkowo upalne lato i temperatury sięgające nawet powyżej 30’C w cieniu sprawiają, że – zwłaszcza na terenach miejskich – pilnie szukamy wytchnienia. Skwar lejący się z nieba to nie tylko kwestia mocno ograniczonego komfortu, w pewnym momencie, zwłaszcza dla seniorów lub małych dzieci, w grę wchodzi zdrowie. Długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach może być dla nich zwyczajnie niebezpieczne, stąd rosnące zapotrzebowanie na różnorakie sposoby ochłody.

Share
Klimatyzacja, na którą możesz sobie pozwolić
Źródło: Adobe Stock
d3afdor

Klimatyzatory a wentylatory

Różnica pomiędzy tymi rodzajami urządzeń jest znacząca – podczas gdy wentylator zapewnia przepływ powietrza w danym pomieszczeniu, funkcja klimatyzatora polega na dostarczeniu schłodzonego powietrza i obniżeniu temperatury. Wentylatory, zarówno klasyczne (obrotowe śmigło), jak i kolumnowe mogą przynieść ulgę w upalny dzień wytwarzając przyjemną bryzę z natężeniem dostosowanym do potrzeb – natomiast dalej będzie to to samo gorące powietrze, nawet jeśli zostanie nawilżone (funkcjonalność zaawansowanych wentylatorów). W odróżnieniu od nich, klimatyzatory zmieniają temperaturę powietrza, mogą być stosowane zarówno latem do jego chłodzenia, jak i zimą do ogrzewania. Zaawansowane modele umożliwiają również filtrację i osuszanie powietrza.

Klimatyzatory split

Klimatyzatory split to szczególna kategoria klimatyzatorów stacjonarnych. Urządzenia te składają się z dwóch modułów, połączonych specjalnymi przewodami. Jednostka wewnętrzna to parownik, montowany w środku (jak sama nazwa wskazuje) odpowiada za ochładzanie powietrza. Jednostka zewnętrzna to tak zwany skraplacz, montowany na elewacji. Obie jednostki połączone są przewodami odpowiadającymi za transport czynnika chłodzącego, najczęściej freonu. Całość tworzy zamknięty, szczelny układ chłodniczy.

d3afdor

Układ typu split ma dwie podstawowe zalety, który wydatnie przyczyniają się do jego rosnącej popularności. Po pierwsze, jest to kwestia wydajności klimatyzatora. W przeciwieństwie do innych klimatyzatorów stacjonarnych, w układzie split nie ma ryzyka napływu gorącego powietrza w miejsce usuwanego. Drugą kwestią jest jego użyteczność: rozdzielenie parownika od skraplacza powoduje, że wewnątrz pomieszczenia mamy tylko gustowne, ciche urządzenie. Głośna praca sprężarki odbywa się za ścianą, poza zasięgiem naszego słuchu.

Pozostałe zalety klimatyzatorów split

Oprócz wspomnianych wcześniej wydajności chłodzenia oraz kwestii komfortu użytkowania, klimatyzatory split mają szereg przewag. Pierwszą i najważniejszą jest możliwość wyboru urządzenia zarówno do małych, jak i bardzo dużych pomieszczeń. Najlepsze modele pozwalają na klimatyzowanie pomieszczeń nawet do 70 m2 (chociaż znajdziemy też przeznaczone dla mniejszych kubatur) – możliwości nieosiągalne dla klimatyzatorów mobilnych. Ponadto zaawansowane modele mogą być obsługiwane nie tylko specjalnym pilotem, ale także przez WiFi (za pomocą aplikacje dedykowanych na urządzenia mobilne, smartfony lub tablety). Oprócz kontroli temperatury zarówno latem (chłodzenie), jak i zimną (ogrzewanie), klimatyzatory typu split dzięki wbudowanym filtrom mogą oczyszczać i osuszać powietrze, poprawiając jego jakość i podnosząc komfort przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka elementów – poziom hałasu emitowanego przez urządzenie, wydajność energetyczną oraz rodzaj zastosowanego filtra (standardem są filtry HEPA). Wiele modeli posiada także funkcje dodatkowe, takie jak samooczyszczanie się urządzenia, różne tryby pracy czy poszerzone kąty nawiewu.

d3afdor

Montaż klimatyzatora split

Montaż wymaga zaangażowania fachowców – ze względu na konieczność poprawnego umiejscowienia i solidnego mocowania obu modułów oraz połączenia ich przewodami i zabezpieczenia całości. Instalacja klimatyzatora split nie wymaga jednak kucia dużych dziur w ścianach; ze względu na małą średnicę przewodów łączących obie jednostki kucie otworów nie spowoduje zniszczeń.

Klimatyzatory split są oczywiście droższe od urządzeń mobilnych, ale za większą cenę dostajemy nieporównywalnie większe możliwości. MediaExpert oferuje znakomitej jakości klimatyzatory split w atrakcyjnych cenach, a dodatkowo możemy zamówić montaż realizowany przez profesjonalistów w wybranym przez nas terminie. Sklep posiada ogólnopolską sieć instalatorów, z której usług możemy skorzystać. Usługa ta obejmuje instalację i uruchomienie urządzenia, jak również instruktaż klienta co do obsługi i konserwacji. I jest jednoetapowa – co oznacza, że całość odbywa się przy jednej wizycie montera.

Klimatyzator split to idealne rozwiązanie na wszystkich, którzy chcą zadbać o optymalną temperaturę, wilgotność i jakość powietrza w domu bez względu na temperatury panujące na zewnątrz.

Materiał partnera: Media Expert
d3afdor

Podziel się opinią

Share
d3afdor
d3afdor
Advertisement