Trwa ładowanie...
26-03-2008 15:55

Klonowanie - świat mutantów nadchodzi

Share
Klonowanie - świat mutantów nadchodziŹródło: Jupiterimages
d3l6cus

Z klonowaniem jest jak z energią atomową. Nigdy nie wiadomo do czego doprowadzi.

Genetyka może stać się jedną z najważniejszych dziedzin nauki w przyszłości. Zmutowane organizmy służyć będą człowiekowi, siła wielkich ssaków oraz precyzyjność mikroorganizmów staną się codziennością. Poważne urazy, z którymi chorzy zmagają się miesiącami, będą uleczane w ciągu dni lub godzin.

Pierwsze eksperymenty z klonowaniem przeprowadzono już w 1956 roku jednak dopiero w 1997 świat obiegła informacja o pierwszym sklonowanym zwierzęciu. Owca Dolly urodziła się 5 lipca 1996 r. jako wynik eksperymentu naukowców z Roslin Institute w Edynburgu.

Wraz z nią urodziło się także 254 innych sklonowanych organizmów, jednak większość obciążona była mutacjami i błędami genetycznymi, pozostałe były zniekształcone - wszystkie zostały uśmiercone.

d3l6cus

Kwestia klonowania rodzi bardzo dużo pytań na których nikt nie jest w stanie udzielić odpowiedzi. Naukowcy informują, iż już niedługo ludzkie organy hodowane będą w zwierzętach.

Zobacz również

*Mowa ciała - kłamcy patrzą w prawo * * Z małym Wackiem tez można żyć * *Świadomy sen * *Molestowanie - prawda czy mit * *Z kim chciałbyś pójść do łóżka? * Powstaną nowe rasy genetycznie modyfikowanych ludzi. U niektórych będą to jedynie niewidoczne cechy wewnętrzne, zaś u innych będzie można dostrzec rezultaty krzyżowań człowieka i zwierząt. Mówiące i racjonalne zwierzęta zrodzą nowe społeczeństwo istot myślących. Będą domagać się praw podobnych ludziom, a ci z kolei mogą nie chcieć dzielić sie władzą z mutantami.

Rodzice chcący mieć dzieci, będą mogli wybierać cechy jakie posiądzie ich potomstwo. Dzięki genetyce rozwinie się potencjał intelektualny człowieka, a co za tym idzie także technologia.

Ludzkość ma szansę dokonać kolejnego skoku cywilizacyjnego porównywalnego z neolitycznym przejściem człowieka od zbieractwa do rolnictwa lub rewolucją przemysłową. Ewentualne sukcesy nie mogą jednak odwrócić uwagi od zagrożeń.

d3l6cus

Ludzie będą dzielić się na genetycznie zmodyfikowane ideały, poczętych w tradycyjny sposób, zmutowanych ze zwierzętami i tych traktowanych jako genetyczne pomyłki.

Nieznany do tej pory podział społeczeństwa przełoży się na nowe konflikty. Określenie rasy nie będzie dotyczyło tylko koloru skóry, lecz także wszystkich niewyobrażalnych jeszcze cech przyszłych mutantów. Ludzie uzbrojeni w skrzela zasiedlą morza, a wyposażeni w skrzydła być może osiedlą się pośród niedostępnych obecnie szczytów górskich. Nowe tereny staną się miejscami nowej ekspansji.

Zobacz również

*Mowa ciała - kłamcy patrzą w prawo * * Z małym Wackiem tez można żyć * *Świadomy sen * *Molestowanie - prawda czy mit * *Z kim chciałbyś pójść do łóżka? * Podstawą badań genetycznych są tzw. „komórki macierzyste”. Dzielą się one na dwa rodzaje: somatyczne oraz embrionalne. Te pierwsze można odnaleźć w różnych częściach organizmu: w woreczku żółciowym, w wątrobie, w szpiku kostnym płodu oraz we krwi pępowinowej w momencie porodu.

Jednak stąd pozyskane komórki nie zaspokajają w pełni potrzeb naukowców, gdyż nie posiadają one właściwości podobnych do embrionalnych komórek macierzystych. Tylko one są w stanie przeobrazić się w każdy rodzaj tkanki. Jednak skutkiem ubocznym ich pobrania jest obumarcie zarodka.

d3l6cus

Budzi to kontrowersje natury etycznej, gdyż każdy zarodek to potencjalny człowiek, uśmiercony w imię nauki. W przypadku, gdy komórki macierzyste pobiera się z embrionów lub płodów po aborcji spontanicznej nie budzi to zastrzeżeń moralnych.

Wciąż prowadzone są intensywne prace, których celem jest uzyskanie embrionalnych komórek macierzystych bez konieczności uśmiercania zarodka.

Zobacz również

*Mowa ciała - kłamcy patrzą w prawo * * Z małym Wackiem tez można żyć * *Świadomy sen * *Molestowanie - prawda czy mit * *Z kim chciałbyś pójść do łóżka? * Kwestia klonowania rodzi także pytania dotyczące prawa człowieka do bycia unikalnym. Nie jest jasne czy stworzenie klonu wbrew woli oryginału winno być zabronione i kto powinien w takiej sytuacji ponosić odpowiedzialność.

Rozwój elektroniki i genetyki jaki współcześnie obserwujemy już wkrótce doprowadzi do powstania nowej cywilizacji. O tym jaka ona będzie zdecydujemy sami. Życzmy sobie abyśmy w najbliższych latach dokonywali właściwych wyborów, bo gramy o stawki, których wysokość przekracza nasze wyobrażenie.

d3l6cus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6cus
d3l6cus