Trwa ładowanie...
23-01-2015 07:50

Kobiety bardziej pracowite od mężczyzn?

Kobiety bardziej pracowite od mężczyzn?Źródło: 123RF.COM
d3a7ju4
d3a7ju4

Długotrwałe bezrobocie, jak również krótkie okresy bez pracy, są udziałem coraz większej ilości osób. I choć wydaje się, że zadanie stojące przed osobami pozostającymi tymczasowo bez zatrudnienia jest jedno i polega na znalezieniu nowego miejsca pracy, bezrobotni wcale nie ograniczają swojej aktywności do przeglądania ofert i wysyłania CV. Mają też więcej czasu na różnego rodzaju rozrywki. Formy spędzania czasu różnią się w zależności od płci.

Amerykański Departament Pracy przeprowadził szczegółowe badania, których celem była odpowiedź na pytanie, jak spędzają czas osoby bezrobotne. Eksperci monitorowali dzień powszedni 147 mężczyzn i takiej samej liczby kobiet. W rezultacie światło dzienne ujrzały bardzo interesujące różnice.

Zacznijmy jednak od tego, co łączy bezrobotnych obu płci - przede wszystkim jest to dłuższy sen. Osoby pozostające bez pracy śpią średnio godzinę dłużej niż pracujący. Na braku pracy zyskuje również życie towarzyskie: bezrobotni mężczyźni i kobiety poświęcają mu średnio półtora razy więcej czasu, niż osoby zatrudnione. W grę wchodzą przede wszystkim spotkania z rodziną i przyjaciółmi, ale również np. odwiedziny hospitalizowanych znajomych.

d3a7ju4

Co ciekawe, bardzo niewielki odsetek bezrobotnych przebadanych przez amerykańskich ekspertów poświęca zyskany wskutek braku zatrudnienia czas na naukę i nabywanie nowych umiejętności. Dokształcanie się było główną aktywnością w ciągu dnia u zaledwie jedenastu spośród wszystkich 294 osób. Eksperci ds. zatrudnienia i doradcy osób bezrobotnych z pewnością nie byliby zadowoleni z takiego rezultatu.

Co jest zatem "gwoździem programu" w rozkładzie dnia osoby bezrobotnej? Przede wszystkim telewizja i filmy. Bez większej przesady można stwierdzić, że pilot to najlepszy przyjaciel bezrobotnego: na każdą osobę, dla której główną aktywnością w ciągu dnia jest szukanie pracy, przypada aż sześć, które większą część dnia oglądają telewizję. Da się tu zauważyć pewne znaczące różnice w zależności od płci, bo w grupie telemaniaków znalazło się 46 mężczyzn i tylko 19 pań.

Co zatem pochłania czas większości kobiet? W przeciwieństwie do mężczyzn zyskane przez brak pracy godziny panie poświęcają opiece nad dziećmi, która w połączeniu z czasem spędzanym na domowych porządkach i pracach daje rezultat średnio sześciu godzin na dobę. Dla porównania panowie zajmują się analogicznymi czynnościami o połowę krócej, bo zaledwie trzy godziny.

d3a7ju4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a7ju4