Kobiety bardziej zestresowane od mężczyzn
Wzmożone napięcie nerwowe, towarzyszące ludziom w codziennych sytuacjach, ma coraz większy wpływ na kondycję psychiczną mieszkańców poszczególnych krajów. Ale odczuwanie stresu oraz umiejętność radzenia sobie z nim zależy też w dużym stopniu od płci. Znacznie częściej na problemy z tym związane narzekają kobiety.
18.11.2014 | aktual.: 20.11.2014 09:02
Stres – ten niewielki, umiarkowany – może motywować do działania, ale długotrwały i silny może znacząco uprzykrzyć życie, powodując, że trudno jest odczuwać radość z życia. Uporczywy stres może też osłabiać organizm i prowadzić do wielu chorób. W pędzącym świecie narażeni są na niego niemal wszyscy.
Podczas analizy przeprowadzonej ostatnio przez australijskich naukowców ujawniono, że zdecydowana większość ludzi nie radzi sobie dziś ze stresem, który towarzyszy im w codziennych sytuacjach. Jego poziom jest na tyle wysoki, że aż 70 procent badanych stwierdziło, iż ma on wpływ na ich zdrowie fizyczne. 64 procent uczestników badania stwierdziło zaś, że ciągłe napięcie nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję psychiczną.
Choć stres poważnie wpływa na życie przedstawicieli obu płci, znacznie częściej uskarżają się na niego kobiety. Przeprowadzone niedawno badania pokazały, że istnieje przepaść pomiędzy mężczyznami a paniami, gdy chodzi o wpływ stresu na życie. Kobiety odczuwają go na własnej skórze bardziej niż przedstawiciele płci brzydkiej.
- Stres może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. To bardzo ważne, by najpierw zidentyfikować przyczynę stresu, by móc zacząć działać w kierunku unikania źródła lub przyjęcia zachowań pozwalających na efektywne zarządzanie stresem – powiedział cytowany przez serwis AAP profesor Lyn Littlefield z Australijskiego Towarzystwa Psychologicznego. – Na różnych ludzi wpływ mają różne rzeczy, ale interesujące jest móc zobaczyć, że kwestie rodzinne i finansowe mają zróżnicowany wpływ na poziom stresu wśród mężczyzn i kobiet.
Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że kwestie dotyczące osobistych finansów wywołują silny stres u 53 procent kobiet i u 44 procent mężczyzn. Problemy rodzinne wywołują stany silnego napięcia u 52 procent pań. W tym samym czasie tylko 38 procent mężczyzn wskazuje sprawy rodzinne jako stresor.
Naturalną konsekwencją tego, że kobiety odczuwają silniejszy stres na co dzień, jest ich gorsze samopoczucie. 21 procent pań utrzymuje, że z powodu życia w ciągłym napięciu ich zdrowie fizyczne wystawiane jest na szwank. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 13 procent. Podobnie rozkładają się proporcje, gdy chodzi o konsekwencje, jakie stres wywiera na kondycję psychiczną. 23 procent kobiet twierdzi, że nie pozostaje on bez wpływu na ich sferę mentalną, tymczasem wśród mężczyzn pozostaje on problemem dla 14 procent ankietowanych.
To nie pierwsze badania, które wykazały, że stopień odczuwania stresu zależny jest od płci. W 2010 r. amerykańscy naukowcy zaprezentowali wyniki swoich dociekań. Ujawniły one, dlaczego panie bardziej podatne są na stres. Specjaliści ustalili, że ma to związek z większą wrażliwością żeńskich komórek nerwowych na działanie hormonu stresu. To właśnie te uwarunkowania powodują, że kobiety częściej trafiają do specjalistów z objawami zespołu stresu pourazowego czy depresji. Zestresowane kobiety częściej od mężczyzn zapadają też na choroby serca.
Co ciekawe, odczuwanie stresu zależne jest nie tylko od płci, ale też od wieku. Osoby starsze (powyżej 66. roku życia) rzadziej uskarżają się na stres. To zupełnie inaczej niż w przypadku osób młodych (od 18-35 lat), które często muszą sobie radzić z silnym napięciem. W związku z tym u wielu z nich diagnozowane są silne stany lękowe oraz depresja.
RC/dm,facet.wp.pl
Zobacz: href="http://dot.wp.pl/redir?SN=ecommerce_ceneo_crosslinki&url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl%2F20891927%3Futm_source%3Dwp_pl%26utm_medium%3Dlinktxt%23pid%3D3377%26cid%3D7941">Jak zdobyć kobietę swoich marzeń i zostać prawdziwym mężczyznąJak zdobyć kobietę swoich marzeń i zostać prawdziwym mężczyzną