Trwa ładowanie...

Kobiety o małych stopach mają ładniejsze twarze

Kobiety o małych stopach mają ładniejsze twarzeŹródło: Thinkstock
d32peks
d32peks

Takie parametry jak wielkość stopy, długość kości udowej czy szerokość bioder mają związek z atrakcyjnością twarzy kobiet - informuje 'New Scientist"

Jeremy Atkinson, psycholog ewolucyjny z University of Albany w Nowym Jorku wraz ze swoją koleżanką, Michelle Rowe, mierzył między innymi długość ręki, stopy, uda oraz szerokość bioder 60 studentek. Następnie wybrał po osiem kobiet z najwyższymi i najniższymi wartościami tych parametrów i za pomocą techniki morphingu "uśredniał" wygląd ich twarzy. Oceną atrakcyjności tak uzyskanych kobiecych twarzy zajęło się 77 heteroseksualnych studentów.

Okazało się, że od 8 do 11 razy bardziej podobały się twarze studentek o małych stopach, dłuższych kościach udowych, węższych biodrach i ogólnie wyższych.

Zdaniem Atkinsona te cechy wydają się mężczyznom atrakcyjne, ponieważ wskazują, że dana kobieta nie chorowała w dzieciństwie. Stres i złe odżywianie w życiu płodowym oraz okresie dorastania mogą wpływać na poziom hormonów płciowych, powodując przedwczesne dojrzewanie, co wiąże się ze stosunkowo niskim wzrostem i tendencja do otyłości. Tymczasem kobiety, których dzieciństwo upłynęło w miarę beztrosko rosną dłużej, są wyższe i szczuplejsze, zaś ich twarz staje się bardziej stereotypowo kobieca, a przez to i atrakcyjniejsza.

d32peks

Naukowcy zbadali także atrakcyjność i "męskość" 62 mężczyzn w ocenie 82 heteroseksualnych kobiet, dokonując morphingu ośmiu męskich twarzy wybranych podobnie jak wcześniej na podstawie 26 pomiarów części ciała. Rezultaty były mniej jednoznaczne - atrakcyjni okazali się zarówno panowie o długim torsie, jak i o szczupłych nadgarstkach. Niejednoznaczność wiąże się z tym, że duży, dominujący samiec chętnie zapewni dobre geny, ale najczęściej szybko znika i nie pomaga w wychowaniu potomstwa, podczas gdy romantyk o szczupłych nadgarstkach lepiej zadba o dzieci. .

No cóż, ze swojej strony możemy dodać jeszcze jedno. Nie od dzisiaj wiadomo, że długie stopy potocznie nazywane są płetwami. Płetwy to z kolei domena ryb oraz ssaków morskich. Zatem wniosek jest prosty, miliony nie mogą się mylić. Niektóre kobiety to zwyczajne kaszaloty! Szczególnie te duńskie.

(PAP)/wp.pl

d32peks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32peks