Trwa ładowanie...
03-02-2015 08:27

Kobiety skutecznie przyciągają wzrok

Kobiety skutecznie przyciągają wzrokŹródło: Shutterstock.com
d2yymr5
d2yymr5

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni najdłużej i najczęściej patrzą na zdjęcia innych kobiet, nawet jeśli znajdują się one w otoczeniu wielu różnorodnych obrazków – czytamy na łamach „Frontiers in Psychology”.

- Odkryliśmy, że wizerunki kobiet przyciągają wzrok najskuteczniej. Zarówno obserwatorzy płci męskiej, jak i żeńskiej zerkają na zdjęcia kobiet i na początku, i na końcu badania. Generalnie poświęcają im najwięcej uwagi – mówi autorka badania Mary Jean Amon z Uniwersytetu Cincinnati (USA).

Amon uważa, że świadczy to o skłonności obu płci do uprzedmiotawiania kobiet i oceniania ich wyłącznie na podstawie wyglądu zewnętrznego.

d2yymr5

- Często wiąże się to z seksualizacją lub nawet traktowaniem kobiet jako zwykłego zlepka różnych części ciała, co z biegiem czasu może prowadzić do negatywnych konsekwencji – podkreśla badaczka, po czym dodaje: - Krótkoterminowe konsekwencje mogą obejmować na przykład obniżenie samooceny i pogorszenie funkcjonowania poznawczego. Długoterminowe konsekwencje są dla kobiet znacznie gorsze. Zaczynają one uprzedmiotawiać same siebie i oceniać swoją osobę przez pryzmat wyglądu fizycznego.

W badaniu wzięło udział 76 studentów obu płci w wieku od 18 do 48 lat (średnio 19 lat). Oglądali oni na ekranie komputera zdjęcia przedstawiające kobiety, mężczyzn, zwierzęta, dzieła sztuki, krajobrazy lub postaci z bajek. Obrazki wyświetlane były pojedynczo lub w grupach. W trakcie sesji badawczej wykorzystano urządzenie do śledzenia ruchu gałek ocznych, które szacowało, ile czasu każdy z uczestników poświęca danemu zdjęciu i ile razy na nie zerka. Badani nie wiedzieli, że ich spojrzenie podlega ścisłej kontroli, dlatego zachowywali się zupełnie naturalnie.

Rezultaty niniejszego badania zostaną zaprezentowane 26. lutego w Kalifornii na przedkonferencyjnym zjeździe Towarzystwa Psychologii Społecznej i Osobowości.

d2yymr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yymr5