Trwa ładowanie...

Kobiety Stalina

Kobiety StalinaŹródło: AFP
ddcomqz
ddcomqz

Temat kobiet Stalina przez dziesięciolecia był tematem tabu, a późniejsza dezinformacja i rozproszone dokumenty sprawiły, że powstało wiele mitów i legend o stosunkach Generalissimusa z kobietami: od gwałtów po zastrzelenie własnej żony.

Dziś w naszym cyklu „Kobiety Dyktatorów” demaskujemy mity i przedstawiamy fakty o kobietach Stalina, którego pasją z pewnością nie były, ale co i rusz pojawiały się mniej lub bardziej formalnie u jego boku.

1. Jekaterina „Kato” Swanidze czyli ślub ateisty w cerkwi

Pierwsza żona Stalina i również pierwsza ważniejsza kobieta w jego życiu, Poznali się w 1905 roku w Tyflisie, gdzie Kato prowadziła razem z siostrami atelier krawieckie, a Stalin na czele swojej gruzińskiej bandy dokonywał aktów terroru i napadów na banki w imię rewolucji.

Atelier, w którym Kato szyła mundury i suknie dla miejscowej elity, było idealną przykrywką dla Stalina, który przekonał ją, by ukrywała rewolucyjne papiery w manekinach.

Subtelna i piękna Kato do tego stopnia zawróciła w głowie gruboskórnemu Stalinowi, że nawet zgodził się na ślub w cerkwi! czytaj więcej >>

ddcomqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddcomqz